Tuna’nın kraliçesi Budapeşte
Menu

Tuna’nın kraliçesi Budapeşte

budapeşte

Tuna nehri ile ayrılmış olan iki şehrinden biri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel başkentlerinden biridir. Budapeşte’yi ziyaret eden turist sayısı, şehirdeki otel, restoran ve butik sayısında da artış olmasını sağlamıştır. Şehrin mimarisinin yanı sıra, temizliği de dikkat çeken bir özelliğidir. Budapeşte, özellikle tepelik bir yerden bakıldığında nehrin güzelliği ile inanılmaz bir silüete bürünmektedir.Ünlü termal hamamlarının mutlaka görülmesi gereken Budapeşte’de Arnavut kaldırımlı sokaklar şehre ayrı bir atmosfer katmaktadır.

budapeşte ve tuna nehri

Gezilecek yerleri

Kale bölgesi ve Fishermen’s Bastion

Termal hamamlar

National Gallery

Chain köprüsü kapısı

Matyas Church

Macar Ulusal Müzesi

budapeşte vaci utca

Yeme, içme ve alışveriş imkanları

Geleneksel Gulaş yemeğini yiyebileceğiniz yerlerin yanı sıra, yeni nesil Asya ve Avrupa mutfağından lezzetler de tadabilirsiniz. Çok fazla seçenek olmasa da kaliteli ve iyi yemekler yiyebileceğiniz bir şehir. Kafelerinde lezzetli hamur işlerinden tadarak kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

budapeşte matyas church

Avrupa Birliği’ne katılmasından bu yana Budapeşte’de yeni ve muhteşem alışveriş merkezleri bir bir hizmete girdi. Budapeşte’nin yayaların çok olduğu Vaci Utca, büyüleyici atmosfere sahip dükkanların olduğu Falk Miksa Utca’yı mutlaka gezmelisiniz. Doğu Avrupa’nın en büyük bit pazarı olan ve Gustav Eiffel tarafından tasarlanan Central Market Hall’da yerel ürünler satan dükkanları gezebilirsiniz.

macar gulaş yemeği

Şehir yaşamı

Andrassy Ut, Budapeşte’nin en güzel dükkanlarından bazılarına ev sahipliği yapan bir ana caddesidir. Vaci Utca’da yürüyüş yapmak ta oldukça keyiflidir. Burası trafiğe kapalı bir sokak olup, kafaler ve mağazalarla doludur. Budapeşte’deki klasik termal hamamları ziyaret etmeden de dönmemek lazım.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.