Tuhaf tıbbi müzeler
Menu

Tuhaf tıbbi müzeler

tuhaf bilim

Dünyada tıbbi müzeler tıp öğrencileri için yapılmışken bir anda halka açıldı. Bununla birlikte pek çok tartışmayı beraberinde getirdi. Ortaokul ve ilkokul çocuklarının bu müzeleri gezmesinin çok yanlış olduğu söylendi. Çünkü, bu müzelerde hastalıklı organlar, deforme olmuş vücut parçaları sıklıkla görülüyordu. İşte, ilginç tıbbi müzeler ;

mütter müzesi

Mütter Müzesi, Philadelphia ;

Bu müzede ciğerler, tümörler ve insan kolonları yanı sıra yapışık ikizler gibi hayret verici bir koleksiyon vardır. Pek çok ölü fetüs kavanozlar içinde sergilenirken belirli vücut parçaları ürkütücü şekilde yerini alır. Tıbbi olarak incelenen ve çürüme esnasında dondurulan sabunlaşmış cesetlerde rahatlıkla görülmektedir.

tıbbi cihazlar

Tıbbi Cihazlar Müzesi, Minneapolis ;

Çok eski zamanlarda ameliyatlarda kullanılan çeşitli bıçaklar, kerpetenler yanı sıra, titreşimli sandalyeler, prostat ameliyatlarında kullanılan garip aletler bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca hiçbir tıbbi açıklaması olmayan ve kullanım için üretilmiş garip aletleri de görebilirsiniz. Bu müze hakkında şüpheli tıbbi cihazlar müzesi de denilmektedir.

psikiyatri müze

Glore Psychiatric Müzesi ;

Elektro şok cihazları gibi pek çok psikolojik tedavide kullanılan cihazların sergilendiği müzedir. 1970 ve öncesine ait olan ve bugün psikiyatride kullanılmayan pek çok tıbbi cihaz bu müzede bulunur. Hastaların soğuk su ile yıkandığı kolların bağlı olduğu özel küvetlerden, çengelli iğneler, vidalar, çiviler vardır. Bu vida ve çiviler ile eski dönemlerde psikolojik hastaların mideleri ve sindirim sistemleri kapatılırmış. Ziyaret edenlerin bile ruh sağlığını bozan bir müzedir.

sağşlık müzesi

Sağlık ve Tıp Ulusal Müzesi, Washington ;

Arsenik zehirlenmesi ile ölen insanların mideleri, mumyalanmış kafa tasları, zührevi hastalıkların organlara verdiği zarar, deforme vücut parçaları, fetuslar, mumdan yapılma anatomik modeller bu müzede sergilenmektedir. Resimde gördüğünüz kafatası, iç savaşta kafasına mermi isabet eden bir adama aittir.

doğum müzesi fransa

Musee Fragonard , Fransa ;

İki başlı buzağılar, çok bacaklı koyun, tek gözlü eşek olmak üzere anatomik tuhaflıklar burada görülebilir. Gerçek korunmuş insan ve hayvan kadavraları, at ve insan fetusları bu müzede görülür. Fransa’da çok meşhur olan bu müze binlerce insanı ağırlamaktadır.

isviçre müze

Moulagenmuseum, Zürih ;

3-D mum vücut parçaları, cüzam, frengi gibi hastalıklar ile oluşan döküntülü deri parçaları, bozulan çeşitli organlar ve deforme olmuş parçalar bu müzede balmumu şeklinde gezilebilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.