Menu

Tuhaf melez ırklar

melez hayvanlar

Nadiren doğada, farklı türler birbirine yakınlaşır. Bu yakınlaşma ile biyolojik melezler ortaya çıkar. Bu melezler hem anne hem de babanın genetik özelliklerini birlikte taşır. İşte, tuhaf ama gerçekten eşsiz melezler ;

ligers

Ligers ;

Ligers, bir erkek aslan ve dişi kaplanın çiftleşmesi ile oluşan kedigillerin en büyük üyesidir. Büyük olmalarının sebebi baskılı olan genlerin farklı türler arasında ki çiftleşmede serbest kalmasıdır. Dişi ligersler 10 metre uzunlukta olabilirler. Ayrıca, dişi aslan ve erkek kaplan ile tigons, jaguar ve leopar ile jagulepsler oluşur.

zebroid

Zebroids ;

Bir zebra ve atın çiftleşmesi ile oluşan Zebroidsler dünyanın en ilginç melezleridir. Çünkü, atlarda 64 kromozom, zebralarda 44 kromozom vardır. Bu hatalı birleşmede doğa bir yolunu bularak zebroidleri oluşturmuştur.

grolar ayı

Grolar ayıları ;

Bir boz ayı ile kutup ayısı çiftleşmesi ile oluşan grolar ayısı aslında tam bir yırtıcı canavardır. Küresel ısınma nedeni ile kutup ayılarının buz üzerinde yaşamak yerine orman girmesi ile oluşan bu doğal melezler, dünyanın en tehlikeli ayıları olarak bilinir.

wholphins

Wholphins ;

Katil balina ve Atlantik yunuslarının çiftleşmesi ile melez wholphins’ler oluşmaktadır. Büyüklüğü, renk ve şekilleri iki türün karışımıdır. Katil balinaların 88 dişi, yunusların 44 dişi vardır. Bu türünse 66 dişi vardır.

cama

Camas ;

Asya’da bulunan develerin ve Güney Amerika’da bulunan Lamalarla çiftleşmesi ile oluşurlar. Bu iki türden çok farklı özelliklere sahip olan Camas’lar, deve gücünü elde etmek için suni döllenme ile üretilmişlerdir. Fakat, karakter olarak deve gibi hareket ederler.

koyun keçi

Koyun-Keçi ;

Bu iki ırkın çiftleşmesi ile hep ölü yavrular doğmuştur. Nadiren örneğin 2000 yılında Botsvana’da iki türün çiftleşmesinden bir yavru doğmuştur. Hem koyun hem de keçi özelliği taşıyan bu hayvanın şeklide ilginçtir.

kan papağan

Kan papağan balığı ;

Parlak kırmızı rengi nedeni ile iki balığı suni döllenmesi ile yaratılan bir melez türdür. Akvaryum  balıkları arasında en pahalı olan türlerdendir. Fakat, bu hayvan anatomik olarak zor bir hayvandır. Beslenmeleri ağızlarının yapısı nedeni ile çok zordur.

savannah kedi

Savannah Kedisi ;

Vahşi Afrika kedileri ile evcil kedilerin çiftleşmesi ile oluşmuşlardır. 2001 yılında bu kediler kayıt altına bir tür olarak alınmıştır. İlginç olan şey, bu melez kedilerin eğitilebilmesi ve sadakatinin köpekler gibi olmasıdır. Bir tasma takarak, rahatlıkla gezdirilebilen bir türdür.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.