Tüberküloz (Verem) Hastalığı,belirtileri, tanısı ve tedavisi
Menu

Tüberküloz (Verem) Hastalığı,belirtileri, tanısı ve tedavisi

verem nedir

Tuberculosis complex olarak bilinen bir grup bakterinin oluşturduğu hastalığa tuberküloz deniliyor. Tüberküloz hastalığının akciğerlere yerleştiği düşünülür oysa bakteriler, kemik, beyin, eklemler, böbrekler ve sindirim sistemine de yerleşebilir. Günümüz tıbbında rahatlıkla iyileştirilebilen bu hastalık, bugün dünyada halen varlığını sürdürmektedir.

tüberküloz tedavisi

Halk arasında verem olarak bilinen bu hastalık, dünya nüfusunun 3 de 1’inde halen vardır. Enfekte olan bu kişiler hayatlarının bir döneminde bu hastalığa yakalanırlar. Tüberküloz hastalığı, hava aracılığı ile bulaşır. Nefes vermek, öksürmek, hapşırmak, konuşmak hava yolu ile mikrobu almak demektir. Aile bireyleri, aynı evde yaşayan kişiler ve iş arkadaşları bu nedenle risk altındadır.

Tüberküloz riski kimlerde yüksektir?

Vücut ağırlığının ideal vücut ağırlığından düşük olması,Sigara ve uyuşturucu kullanımı,Bağışıklığı baskılayan tedaviler,Akciğerde apse olması,Diyabet, lösemi, böbrek yetmezliğidir.

Tüberküloz belirtileri nelerdir?

Öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, yan ağrıları ve ses kısıklığı solunum sistemi bulgularıdır. Ateş, terleme, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı ve kilo alamama sistemik bulgulardır. Uzmanlar, 2-3 haftadan fazla süren öksürüklerde tüberkülozdan şüphelenir. Hastalığın tanısı balgamda, tüberküloz bakterinin bulunması ile koyulur. Hastanın öyküsü, fizik bulguları, akciğer filmi, cilt testleri incelenir ve en son yapılan bakteriyolojik inceleme ile tanı koyulur. Bu hastalığın tedavisi ücretsiz yapılmaktadır.

Tüberküloz hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide hastaya birden fazla ilaç kullandırılır. İlaçlar aksatılmadığı zaman tüm tüberküloz hastaları tedavi edilir. Tedavi süresi yaklaşık olarak 6 aydır. İlk 2 aydan sonra ilaçlar azaltılır. Hastanın sağlığı yanı sıra verem bulaşıcı bir hastalık olduğundan hemen tedavi uygulanır. Tedavinin düzeninin olması çok önemlidir. İlaca dirençli olan tüberküloz, ilaç direncinin nedeni bakteride oluşan mutasyonlardır. Bu tarz dirençli verem olan hastalarda tedavi daha uzun sürer ve ameliyat gerekebilir. İlaca dirençli olan tüberküloz tedavisi eğitimli sağlıkçılarla eğitim hastaneleri yapmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.