Menu

TSH nedir?

tsh nedir

TSH, kanda troid hormonudur. Beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Salgısı, hipotalamus tarafından kontrol edilir. TSH salgısı, tiroid hormonlarını uyararak T3 ve T4 hormonlarının salgı yapmasını sağlar. Bu sayede kana tiroid hormonları karışır. Genelde, tiroid bezinin az ya da çok çalışması TSH testleri ile belirlenir.

tsh düşüklüğü ve yüksekliği

TSH testi, alınan kan örneği ile yapılır. Yeni doğan bebeklerde doğum sonrası topuktan alınan kan ile TSH testi yapılır. TSH, vücudumuz için çok önemlidir. Bu salgıda olan aksaklıklar, tiroid bezinin çok ya da az çalışmasını sağlar.

TSH testi ile ne anlaşılır?

Tiroid bezinin normal çalışıp, çalışmadığının anlaşılması,

Kilo alma, saç dökülmesi, kabızlık belirtileri olan tiroid bezinin az çalışmasında,

Titreme, terleme, kalp çarpıntısı, kilo kaybı yaratan, tiroidin çok çalışmasında,

Tiroid ilacı alanlarda tedavinin izlenmesi için,

Doğumlarda bebeklerde tiroid bezinin çalışmasını anlamak için yapılır.

TSH değeri, yetişkinlerde 0.4-4.2 mcu, çocuklarda, 0.7-6.4 mcu, yeni doğanlarda 1-39 mcu değerleri arasında normal kabul edilir.

TSH yüksekliği nedir?

TSH değerinin yüksek çıkması, tiroid bezinin az çalıştığını, hipofiz bölgesinde tümör olabileceğini, tiroid az çalışanlarda  tiroid ilacının az dozda alındığını, tiroid çok çalışanlarda fazla ilaç alındığını gösterir.

Tiroid bezinin fazla çalıştığını, az çalışan tiroid bezinde az ilaç alındığını, hipofiz bezinde TSH salgısını azaltan bir durum olduğunu, hamileliğin 3.ayına girildiğini gösterir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.