Trabzon’a bir gezi
Menu

Trabzon’a bir gezi

trabzon baş

İstanbul’dan akşam uçağı ile Trabzon’a gidiyoruz. Yeşil ve mavinin denizle birleştiği bu harika şehre ilk kez gidecekseniz mutlaka bu yazımızı okuyun. Mutlaka da Trabzon‘a gidin. Özellikle yaylalar ve şehrin doğal güzellikleri çok cömert bir doğanın eseri.

trabzon1

Mevsimsel olarak kış aylarında bu şehre gidiyorsanız yanınıza yağmurluk ve şemsiye almayı sakın unutmayın. Çünkü, kış mevsimi boyunca yağan yağmurlar aralarla dursa da Haziran ortalarına kadar devam ediyor. Tulum, kemençe, hamsi ve Karadeniz şivesi dışında farklı bir kültür ve şehir kapılarını açacaktır. Düşündüğünüzden daha modern ve canlı bir şehir sizi karşılayacaktır.

trabzon2

Şehirde ilk olarak Sümele Manastırına çıkmak istersiniz. Bu manastır halk arasında Meryem ana manastırı olarak bilinir. Pek çok efsanenin de konuşulduğu bu yer, MS.385 ya da 472 yıllarında yapıldığı var sayılan bir manastırdır. Tam olarak yapılma tarihi bilinmemektedir. Sümele manastırı ile ilgili yüzlerce efsane vardır. Bunlardan en dikkat çekeni, Meryem ananın resminin melekler tarafından bu dağa getirildiği ve bu nedenle bu dağa manastırın yapıldığıdır. Trabzon deyince aklımıza gelen Sümele Manastırı dünyadan pek çok Hıristiyan tarafından ziyaret edilmektedir. Araba ile bir noktaya kadar gidip daha sonra  dağa merdivenler yardımıyla tırmanmak ve yürümek zorundasınız. Ama yukarıdan manzara muhteşemdir ve manastır tüm heybeti ile sizi karşılar.

trabzon

Gezilecek diğer bir nokta Atatürk köşküdür. Soğuksu mahallesinde bulunan bu köşkün bizim için önemi Atatürk’ün vasiyetinin bir kısmını burada yazmış olmasıdır. Şu anda bir müzedir ve gezilebilir. Trabzon’da olan kaleler ve tarihi surlar üç tanedir. Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar görülmeye değerdir. Ayrıca bu surların yakınları kilise ve camilerle doludur.

trabzon4

Trabzon‘a gidip de yaylalara ve göllere bakmamak mümkün değildir. Uzungöl, Balıklı göl, Sera gölü en tanınmış olanlardır. Bu göllerin çevreleri ise turizm açısından çok donanımlıdır. pek çok tesiste ve piknik alanında yemek yiyebilirsiniz. Üsteli,k bu alanlarda yapılan yayla şenliklerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Tulum, kemençe ve horon ile eğlenen insanlar, harika bir doğa söylenecek bir şey bırakmaz.

trabzon 5

Trabzon içinde kalmak için pek çok otel ve pansiyon vardır. Yaylalarda irili ufaklı otellerde bulunmaktadır. Bu arada sakın yemekleri yememezlik yapmayın çünkü bol tereyağ koksa da Trabzon tereyağı hafiftir. Pek çok sebzeden yapılmış yemek türleri ile karşılaşacaksınız ama önerimiz kara lahana dolması, döşemesi ve diblesini mutlaka deneyiniz.
2 Comments
  1. ali ayaz Cevapla
  2. salise Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.