Tork konverteri nasıl çalışır
Menu

Tork konverteri nasıl çalışır

tork konverteri ne işe yarar

Tork konverteri nasıl çalışır

Otomatik arabalarda debriyajın görevini Tork Konverter yapmaktadır. Akışkanlar her noktaya eşit basınç uyguladıklarından akışkan aracılığıyla hareketin iletilmesi prensibi ile çalışır. Bu akışkan sıvı genelde yağdır. İşte, Tork Konverter çalışma şekli ;

tork konverteri nasıl çalışır

Otomatik şanzımanlı araçlarda motor ile bağlantıyı sağlayacak bir kavrama yoktur. Tork konverterleri,  yuvarlak kapaklar ve ortasında küçük bir pervane ile imal edilmiştir. Bu yuvarlak kapaklar içinde şanzıman sıvısı vardır. Bu sıvı, tirübinlere çarpar böylece güç yani tork şanzıman dişlilerine iletilmiş olur.

Tork konverter nasıl çalışır?

Tork konverteri,Türbin, pompa, stator, şanzıman sıvısından oluşur. Pompanın hareketi ile vakum oluşur ve şanzıman sıvısı yarıklardan içeriye girer. Ters yönde konumlanmış olan kanatçıklara çarparak türbini ters yönde hareket ettirmeye başlar. Stator gelen sıvıyı hızla pompaya yönlendirir böylece tork hızla artmaya başlar. Stator, farklı hızlarda dönene türbin ve pompanın hareketini daha da arttırmak için kullanılır. Bu üç parçanın yani türbin, pompa ve strator hızları eşitlendiğinde sensörler tarafından algılanır ve güç doğrudan motora verilir. Böylece otomatik şanzımanlı araçlarda yakıt tasarrufu sağlanmış olur.

Otomatik bir araç kullanırken, araç vitesteyken gazdan ayak çekildiğinde yavaş bir şekilde hareket eder. Bunun nedeni tork konverterinin gücünün bir kısmını hala iletmesidir. Araç boşa alınırsa, pompa ve türbin boşta döner ve şanzımana güç gitmez. Fakat, araç çalışıyor haldeyken Tork konverteri dönmeye hep devam eder. Bu nedenle sıkışık trafiklerde dur kalk yapan otomatik araçlar benzini çok daha fazla tüketir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.