Torino kefeninin esrarı
Menu

Torino kefeninin esrarı

kefen baş

İlk olarak 1978 yılında Torino’da bir sergide ortaya çıkarılan bir bez parçası üzerindeki insan görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Yaklaşık 400 cm uzunluğunda ve 110 cm eninde bir keten benzeri kumaştır. Üzerinde ki silüetin İsa peygambere ait olduğu düşünülmektedir.

kefen1

Bu kefene Torino kefeni denilmektedir. Üzerinde ki görüntünün de Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği görüntü olduğu söylenmektedir. Bu iddia nedeni ile pek çok araştırma yapılmıştır.4. yüzyıla ait kaynaklarda İsa peygamberin seçme boyalar ile bir resmi yapıldığı söylenmektedir. 6. Yüzyıl başında yazılan bir kaynakta, Hz. İsa’nın yüzünün bir beze silindiği ve görüntüsünün bu beze çıktığı anlatılmaktadır. Hz. İsa’nın kendisinin bu bezi Edessa kralına yolladığı daha sonra bu bezin İstanbul’a geldiği söylenmektedir. 4. Haçlı seferinde İstanbul’un yağmalanması ile bu resmin buradan alındığı ve Fransa’ya getirildiği düşünülmektedir.

kefen2

İstanbul’da 692-695 yılları arasında basılan 2. Jüstinyen sikkelerinde ki İsa resmi, bu kefen üzerinde ki görüntü ile birebir aynıdır. Kefen üzerinde bulunan görüntü, beyaz bir renk üstünde soluk ve hatta sarıya çalar renktedir.Bunun negatifi alındığında çarmıha gerilen bir insan resmi olduğu ortaya çıkmaktadır. Hatta, bilek ve ayaklarda çivilerin girmesi ile oluşan kan, sakal ve saç ayrıntıları, kırbaç yaraları bile gözükmektedir.

kefen3

Uzmanlar kefen üzerinde ki kan lekelerini görünce hemen bir DNA testi yapmış ve kan lekelerinin insan, erkek ve AB grubu kan olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kefen üzerinde olan polenler incelendiğinde, sadece Kudüs çevresinde yetişen 20’ye yakın bitki oldukları anlaşılmıştır.

kefen4

Vatikan Torino kefeninin gerçekliği konusunda hiçbir araştırma yapmadıkları gibi halka bu konuda bilgi de vermemektedirler. Kefenin, 14. Yüzyılda haçlı bir şövalye tarafından Fransa’ya getirilmiş ve bir manastırda tutulmuştur. 1578 yılında Torino başpiskoposuna teslim edilmiştir. O tarihten bu yana da Torino katedralinde tutulmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.