Topuk çatlaklarından nasıl kurtulunur
Menu

Topuk çatlaklarından nasıl kurtulunur

topuk baş

Topuklarda ölü derinin birikmesi ve zamanla çatlaması ile oluşan topuk çatlakları ciddi bir sorun olmadan temizlenmelidir. Bu çatlaklara yerleşebilen bakteri, mantar gibi organizmalar enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle şeker hastalıklarında ciddi problemler yaratabilir. Koku, çirkin görünüm yaratan çatlaklardan kurtulmak için yapılacaklar ;

topuk1

Topuk çatlakları için Ahmet Maranki şu formülleri öneriyor ; 4 tatlı kaşığı vazelini buharda eritin. 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı aloe vera yağı ile iyice karıştırılır.  Her akşam yatmadan topuklara yedirilerek sürülür.  Ayaklara çorap giyilerek yatılır.  Eğer, topuk çatlaklarında bakteri oluşumu varsa ; 1 fincan vazelin, 5 adet aspirin ve yarım limon suyu karıştırılır. Ayaklar tuzlu suda yıkandıktan sonra kurulanıp, uygulanır.

topuk2

Topuklarınızda hızla ölü deri birikimi oluyorsa, ayakları yıkayıp, iyice durulayarak nemlendirici krem kullanılmalıdır. Dar, sıkı ayakkabı tercihi yapılmamalıdır. Çıplak ayak gezilmemelidir. Ayda 1-2 kez pedikür yaptırmak veya törpü ile ölü deri temizlenmelidir. Özellikle kuru ciltli olan kişilerde daha fazla görüldüğünden, ayaklar nemliyken hava ile teması mutlaka kesilmelidir.

topuk3

Şeker hastalığı olan kişilerde topuk çatlakları hızlı bir şekilde bakteri ile enfekte olabilir. Bu nedenle hekime danışmakta fayda vardır. Tedavi edilmeyen ve çatlaklara yerleşen bakteri ve mantarlar kana ve vücudunuzun başka bölgelerine yayılabilir. Basit gördüğünüz bu rahatsızlık, çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

topuk4

 
One Response
  1. Ozoxlive Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.