Menu

Topuk ağrısı neden olur

topğuk ağrısı

Topuk kemiğimiz ayağımız için çok önemlidir. Çünkü yürürken ayak yer ile temasını topuk kemiği ile yapar. Özetle, topuk kemiği bütün vücudun ağırlığını taşır ve şok emici görevi vardır. Topuk ağrısı bu bölgede olan tendonlar, kas ve doku ve kemiklerden kaynaklı olabilir. Yürümeyi zorlaştıran ve sıkıntı yaratan topuk ağrısı, yaralanma, fazla kilolar, yanlış ayakkabı, sert zemine hızlı basma kaynaklı da olabilir.

topuk ağrısı nedenleri

Topuk ağrısı neden olur?

Topuk ağrısının başlıca nedenlerinden biri topuk zarı hastalığıdır. Ayağımızın tabanında var olan topuğu ayağın ön tarafına bağlayan esnek doku iltihaplanarak, kalınlaşır. Bu hastalığa plantar fasit denilir. Ayağa baskı yapıldığında bağlar sertleşerek iltihaplanır. Hamilelerde, ayakta çalışanlarda ve koşucularda, şişmanlarda bu hastalık riski yüksektir.

Halk arasında en fazla görülen topuk dikeni ise başlıca topuk ağrısı nedenidir. Topuk dikeni, ayakta kas ve bağların harap olması nedeni ile topuğun alt kısmında kalsiyum birikintilerinin oluşturduğu kemiğe benzer dokudur. Genelde, yürürken topuğa diken batıyor hissi yaratır. Yanlış ayakkabı seçimi, obezite, düzenli koşu yapmak başlıca nedenlerindendir.

Ayak tabanının içe doğru basması, ayak ve bileğin kendi dengesini bozmaktadır. Ayağımız bu durumda, başparmak ve yanında olan parmaktan güç alır. Bu olay, topukta olan bağ ve tendonları germektedir. Bu nedenle topuk ağrısı yaşanır.

Topuk ve bileğin arka kısmında oluşan ağrılar bileğin topuk kemiğine uzanan aşil tendonunun iltihaplanması ile oluşur. Uzun süre ayakta kalan, koşu yapan kişilerde sıklıkla yaşanan bir durumdur.

Romatoid artrit, gut hastalığı, yaralanmalar topuk ağrısının diğer nedenleridir.

Topuk ağrısı nasıl tedavi edilir?

Topuk germe egzersizleri, ağrı kesiciler ve çeşitli ilaçlar ile topuk ağrısı tedavi edilir. Topuk ağrısı tedavisi yaklaşık 1 yıl sürebilir. Uzun mesafe yürümemek, ayakta uzun kalmamak başlıca tedavi uygulamalarıdır. Topuk ağrısında ana amaç ağrıyı engellemektir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.