Menu

Topraksız tarım nedir, nasıl yapılır

topraksız tarım yöntemi

Sermaye sahiplerinin son dönemlerde ilgi duyduğu yatırım alanlarından biri de topraksız tarımdır. Topraksız tarım, toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, taş yünü veya perlit olarak adlandırılan maddelerle, değişik minerallerin ve suyun enjekte edilerek yapılan bir tarım sistemidir.

topraksız tarım nasıl yapılır

Henüz daha, az sayıda girişimci tarafından yapılan topraksız tarım metodu, ileride çok daha fazla uygulanacak olan bir tarım yöntemi olacak. Tarım alanlarının giderek verimsiz hale gelmesi, artan nüfus, küresel ısınma ve gıda fiyatlarındaki pahalılık gelecekteki en büyük sorunlardan biri. Bu öngörüden yola çıkılarak yapılan araştırmalar, topraksız tarımın fiili olarak uygulanmasıyla başarıya ulaşacak gibi.

topraksız tarım

Geleneksel tarıma göre topraksız tarımdan elde edilen verimin 5 kat daha fazla olması, ileride karlı işlerin başında geleceğine işaret. Peki, topraksız tarım nasıl yapılmaktadır? Topraksız tarımda daha sağlıklı ve lezzetli ürünler yetiştirilebilmektedir. Gübreleme, ilaçlama ve aşırı sulama gibi uygulamalara ihtiyaç duyulmayan topraksız tarım, tıbbi bitkilerin ve daha hijyenik bitkilerin yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır.

topraksız tarım uygulaması

Topraksız tarımı volkanik bir kaya cinsi olan pomza ile yapmak mümkün. Pomzanın kullanım süresi ise 8 yıl gibi oldukça uzun bir süre. Topraksız tarım, bilgisayar kontrollü bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Güneşin zararlı olan UV ve IR gibi ışınların ürüne ulaşmasını engelleyen sera malzemelerinin kullanılması gerekiyor. Yapılacak yatırımın özünü bu tür malzemeler oluşturuyor. Arazi ile ilgili yatırımlar kiralama ya da satın alma gibi farklı şekillerde de çözülebiliyor.  Bitkilerin ihtiyacı olan mineral ve vitaminler, özel sulama yöntemleriyle bitkilere ulaşıyor. Seranın ısıtma sistemi, nem dengesi ve buhar düzeyi bilgisayar kontrolü ile sağlanıyor.

Son 50 Yorum
  1. gizli
  2. murat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.