Menu

Toprak çeşitleri ve kullanım alanları


Toprak çeşitleri ve kullanım alanları
Toprak katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerden oluşmuş, fazlı bir sistem olarak kabul edilir. İyi bir bitkinin gelişimi için bu üç faz arasında belirli bir denge bulunması gerekir. Toprağın katı hali, inorganik ve organik maddelerden meydana gelir. İnorganik maddeler, çeşitli büyüklükteki parçacıklardan oluşur. Toprakta asıl işleve sahip olan, 2 mm’den küçük parçacıklar olan kum, silt ve kil’dir. Toprakta bulunan organik maddeler, canlı ve cansız organizmalardan oluşur. Canlı organizmalar içerisinde toprak florası yani mikroorganizmalar ve toprak fanusu diğer deyişle, toprakta yaşayan hayvanlardır. Cansız organik maddeler ise, ayrışma ve parçalanma sonucu oluşan humustur. Humus, su ve bitki besin elementlerinin tutulmasında önemli bir rol üstlenir.

Toprak çeşitleri

Humuslu topraklar

Killi topraklar

Kumlu topraklar

Taşlı topraklar

Tınlı topraklar

Kireçli topraklar

Marnlı topraklar

Toprağın kullanım alanları

Tarım alanında toprak kullanımı: Kuzeydoğu Anadolu ‘da yaz kurak olmadığı için her zaman yeşil ve bol otlaklar hayvancılık faaliyetleri uygundur. Yaşadığımız çevrede, tarım çalışmaları ( sebze, turunçgiller, pamuk-zeytin yetiştiriciliği, elma. çiçek yetiştiriciliği bunların bazılarıdır), bağ ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ormancılıkta toprağın kullanımı: Kıyı bölgelerin nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesine daha uygun olması ve ormanlar tahrip edilse bile kendini yenileyebilme özelliği vardır. Akdeniz iklimine uyumlu olan turunçgiller zeytin, incir, susam, pamuk, muz, tütün gibi ürünler yetiştirilir. Toprak en önemli doğal kaynaklardan birisi olup; tarım dışı amaçlarda kullanılması ağır metallerle kirlenmesi ve erozyon sonucu oluşan etkilerle kayıplara uğramakta ve verim düşmektedir. Kaybedilen toprakların geri kazanılması çok zor olduğu gibi1 santimetre kalınlığındaki toprak birkaç yüzyılda oluşmaktadır.

Sanayide toprağın kullanımı: Toprağa bağlı çimento, seramik, çinicilik, kiremitçilik ve bims üretim tesisleri gibi sanayi kuruluşlarında kullanılmaktadır.

Son 50 Yorum
 1. Rabia Cevapla
 2. Rabia Cevapla
 3. sultan Cevapla
 4. nazife Cevapla
 5. hande Cevapla
 6. serenay Cevapla
  • dudu Cevapla
 7. sıla doğa şan Cevapla
 8. ömer Cevapla
 9. ömer Cevapla
 10. gizem Cevapla
 11. ömer Cevapla
  • dudu Cevapla
 12. Mahmut Cevapla
 13. Cevapla
 14. tuana Cevapla
 15. ilayda Cevapla
 16. çılgın Cevapla
 17. barış Cevapla
 18. karamelek Cevapla
 19. aleyna Cevapla
 20. selin Cevapla
 21. melisa Cevapla
 22. şevval Cevapla
 23. MİNE Cevapla
 24. Mağsum Cevapla
 25. enise Cevapla
 26. gülçiçek Cevapla
 27. mahmut Cevapla
  • çılgın Cevapla
 28. mahmut Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.