Menu

Toprak çeşitleri ve kullanım alanları


Toprak çeşitleri ve kullanım alanları
Toprak katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerden oluşmuş, fazlı bir sistem olarak kabul edilir. İyi bir bitkinin gelişimi için bu üç faz arasında belirli bir denge bulunması gerekir. Toprağın katı hali, inorganik ve organik maddelerden meydana gelir. İnorganik maddeler, çeşitli büyüklükteki parçacıklardan oluşur. Toprakta asıl işleve sahip olan, 2 mm’den küçük parçacıklar olan kum, silt ve kil’dir. Toprakta bulunan organik maddeler, canlı ve cansız organizmalardan oluşur. Canlı organizmalar içerisinde toprak florası yani mikroorganizmalar ve toprak fanusu diğer deyişle, toprakta yaşayan hayvanlardır. Cansız organik maddeler ise, ayrışma ve parçalanma sonucu oluşan humustur. Humus, su ve bitki besin elementlerinin tutulmasında önemli bir rol üstlenir.

Toprak çeşitleri

Humuslu topraklar

Killi topraklar

Kumlu topraklar

Taşlı topraklar

Tınlı topraklar

Kireçli topraklar

Marnlı topraklar

Toprağın kullanım alanları

Tarım alanında toprak kullanımı: Kuzeydoğu Anadolu ‘da yaz kurak olmadığı için her zaman yeşil ve bol otlaklar hayvancılık faaliyetleri uygundur. Yaşadığımız çevrede, tarım çalışmaları ( sebze, turunçgiller, pamuk-zeytin yetiştiriciliği, elma. çiçek yetiştiriciliği bunların bazılarıdır), bağ ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ormancılıkta toprağın kullanımı: Kıyı bölgelerin nem ve yağış özellikleri ağaç yetişmesine daha uygun olması ve ormanlar tahrip edilse bile kendini yenileyebilme özelliği vardır. Akdeniz iklimine uyumlu olan turunçgiller zeytin, incir, susam, pamuk, muz, tütün gibi ürünler yetiştirilir. Toprak en önemli doğal kaynaklardan birisi olup; tarım dışı amaçlarda kullanılması ağır metallerle kirlenmesi ve erozyon sonucu oluşan etkilerle kayıplara uğramakta ve verim düşmektedir. Kaybedilen toprakların geri kazanılması çok zor olduğu gibi1 santimetre kalınlığındaki toprak birkaç yüzyılda oluşmaktadır.

Sanayide toprağın kullanımı: Toprağa bağlı çimento, seramik, çinicilik, kiremitçilik ve bims üretim tesisleri gibi sanayi kuruluşlarında kullanılmaktadır.
34 Comments
  1. Rabia Cevapla
  2. Rabia Cevapla
  3. sultan Cevapla
  4. nazife Cevapla
  5. hande Cevapla
  6. serenay Cevapla
    • dudu Cevapla
  7. sıla doğa şan Cevapla
  8. ömer Cevapla
  9. ömer Cevapla
  10. gizem Cevapla
  11. ömer Cevapla
    • dudu Cevapla
  12. Mahmut Cevapla
  13. Cevapla
  14. tuana Cevapla
  15. ilayda Cevapla
  16. çılgın Cevapla
  17. barış Cevapla
  18. karamelek Cevapla
  19. aleyna Cevapla
  20. selin Cevapla
  21. melisa Cevapla
  22. şevval Cevapla
  23. MİNE Cevapla
  24. Mağsum Cevapla
  25. enise Cevapla
  26. gülçiçek Cevapla
  27. mahmut Cevapla
    • çılgın Cevapla
  28. mahmut Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.