Toplumsal suçlara sert cezalar
Menu

Toplumsal suçlara sert cezalar

cezalar

Dünyada pek çok ülke acımasız toplumsal cezaları ile konuşuluyor. Hatta bazı ülkelerde yasaklara verilen cezalar bir uzvunuzun kesilmesi veya çok uzun süre hapis yatmak olabiliyor. İşte, toplumsal suçlara verilen cezalar ;

ingiltere

İngiltere, Kuş Besleme ;

Pek çok ülkenin meydanlarında olan kuşlara yem atmak ve onları beslemek gayet doğal bir olaydır. Londra’da Trafalgar Meydanı’ında kuşları beslemeye kalkarsanız 1000 dolar ceza ödemek zorunda kalırsınız. Çünkü, güvercinler pislik ve hastalık taşıyıcıları olarak kabul ediliyor.

rusya

Rusya, Eşcinsellik ;

Dünyada pek çok ülke eşcinsellere karşı yasaklar getiriyor. Rusya’da eşcinselim dediğinizde tutuklanabilir, göz altına alınabilir ve para cezası ödeyebilirsiniz. Eşcinsel ya da gey kelimeleri çok büyük suç kabul ediliyor. Aynı bu durum Amerika’nın bazı bölgelerinde de geçerlidir.

afganistan

Afganistan, Hırsızlık ;

Hırsızlık, Afganistan için en büyük suçların başında geliyor. Bu suçu işlediğinizde para cezası ya da hapis cezası yanında bir doktor tarafından bir bıçak yardımı ile elinizi veya parmaklarınızı kaybedebilirsiniz. Ceza çok etkili olduğundan hırsızlık az yapılıyor zannetmeyin. Afganistan’da en fazla işlenen suç, halen hırsızlıktır.

nijerya

Nijerya, Hile ;

Nijerya’da en büyük suçlar arasında hile geliyor. Özellikle öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesi korkunç sonuçlara varabiliyor. Şimdi, diyeceksiniz ki, kopya çekmeyen öğrenci var mı? var o da Nijerya öğrencileridir. Nijerya’da sınavda kopya çekerek hile yaparsanız, 5 yıl hapis ve 1.200 dolar para cezası ödersiniz.

brunei

Brunei, Hırsızlık ;

Güneydoğu Asya ülkelerinde şeriat yönetimi olursa genelde recm ve hırsızlık suçlarında çeşitli vücut uzuvları kesiliyor. Bu ülkelerden biride, Brunei’dir. Brunei’de hırsızlık suçundan yakalanırsanız kolunuz, eliniz ya ada parmaklarınız kesilir. Eğer, evliyken başka bir erkek ile yakalanırsanız recm yani taşlanarak öldürülürsünüz. Erkekler ise direk idam edilir.

suudi

Suudi Arabistan, Uyuşturucu kullanımı ;

Uyuşturucu kullanmak insan sağlığı açısından çok tehlikelidir. Bu nedenle, ülkemizde bile uyuşturucu kullananlara tedavi şansı veya hapis cezaları veriliyor. Fakat, Suudi Arabistan’da eğer uyuşturucu ile yakalanır bir de bunun ticaretini yapıyorsanız kılıç ile başınız kesilir ve halka teşhir edilir.




Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.