Menu

Titreme hastalığı nedir ve nedenleri

titreme baş

Titreme, istemsiz bir şekilde vücudun hareket etmesidir. Genelde kasların kasılması ile oluşur ve aralıkları değişen bir tarzdadır. Bazen nedensizce olduğu gibi bazen de ciddi bir rahatsızlık alt yapısı ile oluşur.

titreme1

Titreme, ruhsal problemler, sinir ve kas yorgunlukları, Parkinson ve beyincik hasarları, hormon değişiklikleri ile oluşabilir. Ailesinde titreme olan insanlarda kalıtsal olarak da görülebilir. Heyecanlanan ve çok duygusal insanlarda heyecana veya üzüntüye bağlı olarak da sıklıkla görülür.

titreme2

Parkinson hastalığında, dinlenme halinde görülen istemli titremeler vardır. Hareket halinde oluşan ve duruşu düzgün tutamamak ise genelde beyincik hasarlarında sıklıkla rastlanan türüdür.  Yüksek ateş, tiroidin fazla çalışması, alkolizm ve gıda zehirlenmeleri titreme yapabilir.

titreme3

En fazla titreme ellerde görülür. Baş, çene, dil ve kollarda oluşabilen titremeler olabilir. Nedeni bilinmeyen ve klinik olarak teşhis koyulamayan bu titremeler 25 yaşlarına kadar devam edebilir veya ömür boyu sürebilir. Bu tarz titremeler de, kas içine enjekte edilen ilaçlarla tedavi yapılabilmektedir.

titreme4

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.