Menu

Tiroid hastalıklarının belirtileri

tiroid baş

Tiroit bezlerimiz yeterince iyi çalışmazsa veya çok fazla çalışırsa hormonal bir rahatsızlık olan  hipotiroidi veya hipertiroidi hastalığı ortaya çıkar. Peki tiroid hastalıklarının belirtileri nelerdir?

tiroid1

Tiroit bezi ürettiği hormonlar yardımıyla metabolik dengemizi sağlar. Bu hormonun az ya da çok çalışması metabolizmamızda ve psikolojik dengemizde çeşitli hasarlar yaratır.

Hipotiroidi belirtileri nelerdir?

Hipotiroidi tiroit bezinin az çalışması ile ortaya çıkan durumdur.

Halsizlik, sürekli yorgun olmak, konsantrasyon ve öğrenme bozuklukları, unutkanlık başlıca belirtileridir. Cilt yapısında kuruma, soluk beniz, vücutta ödemler, kaşlarda ve saçlarda seyrelme, kırılma. Depresyon ve depresyon eğilimi, adet bozukluğu, gebe kalamama, kısırlık, kas ağrıları ve kramplar. Kansızlık, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, şişkinlik ve kabızlık diğer belirtileridir.

tiroid2

Hipertiroidi  belirtileri nelerdir?

Tiroit bezinin çok çalışması ile ortaya çıkan durumdur.

Çarpıntı, kalpte ritim bozukluğu, hipertansiyon, aşırı terleme, ishal, iştah da artış olmasına rağmen kilo kaybı, kaslarda ağrı, tekrarlayan düşük, görme sorunları, çabuk sinirlenme ve uyku bozuklukları olarak kendini belli eder.

tiroid3

Tiroid hastalıkları genelde ölümcül hastalıklar değildir. Fakat, yaşlı hastalarda kalp ritmini bozduğundan ciddi kalp hastalıkları yaratabilir. Ayrıca tiroit bezinde oluşabilen kanser türevleri ciddi sıkıntılar yaratabilir. Fakat, kanserli tiroit bezine erken tanı koyulursa tedavisi kolaylıkla yapılır. Hasta genelde ayrıntılı muayene edilir ve kanda tiroit hormonlarına bakılır. Daha sonra ilaçla tedavisine başlanır.

tiroid4

Tiroid kanseri dışında kozmetik nedenler ve boğazda oluşan yumruya bağlı olan nefes alma sorunları, ses kısıklığı gelişirse hastaya cerrahi operasyon uygulanır. Ameliyat esnasında iki lobdan oluşan tiroid bezlerinin ya tamamı ya da bir tanesi alınabilir. Ameliyat sonrası yaklaşık 2-3 gün kadar hasta hastanede kalır. Hastada ameliyat sonrası ciddi hormon eksiklikleri oluşacağından ilaç takviyeleri yapılır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.