Menu

Tırnak mantarı belirtileri ve tedavisi

mantar baş

Kasıklarımız, koltuk altımız veya ayaklarımız gibi derinin kıvrımlı ve kapalı kaldığı noktalarda kötü koku ile başlayan ve kızarıklıklarla devam eden mantar hastalığı hakkında bilgimiz vardır. Bunlardan en inatçısı olan tırnak mantarı, tırnağın altında mantarların üremesi ile başlayan ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. İşte, tırnak mantarı ;

mantar1

Mantar, çok küçük organizmadır ve çok hızlı çoğalırlar. Bu organizma, hemen hemen nemli ve rutubetli olan her ortamda vardır. Havuz kenarları, havuz basamakları, spor salonları, duşlar, camiler de bulunan mantarlar, ayaklarımız ve ellerimizle vücudumuza bulaşırlar ve hızla çoğalmaya başlarlar. Tedavi edilmediğinde vücudumuzda yayılarak, enfeksiyonlar oluşabilir.

mantar2

Tırnak mantarı, yaralanmış veya darbe almış tırnağa yerleşmeyi sever. Örn. Sıkı ayakkabı giyilmesi sonucu batık oluşumunda, tırnak kırılmalarında, tırnağa alınan darbelerde oluşan çatlak ve kırıklara rahatlıkla yerleşir. Önceleri, tırnak üzerinde lekelenme oluşur zamanla tırnakta deriden ayrılmalar, kalınlaşmalar ve boşluklar oluşmaya başlar. Koyulaşan ve şeklini kaybeden bir görünüme dönüşür.

mantar3

Bu tür durumlarda hemen hekime gözükmek gereklidir. Tırnak mantarı ağızdan alınan haplar ve çeşitli losyon kremler ile tedavi edilmelidir. Çok bulaşıcı olduğundan yakınlarınıza ve ailenize geçebilir. Ayrıca, tedavi edilmeyen mantar uzun süre hastanede yatmanızı gerektirecek enfeksiyona dönüşebilir. Bu gün uygulanan tedaviler ile %99 tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

mantar4

Tırnak mantarından korunmak için, ortak kullanılan alanlarda çıplak ayak gezmeyin. Bornoz, havlu ve terlikleri ortak kullanmayın. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Teri emen çorap kullanın.  Ayakkabı seçimlerinde yuvarlak burunlu ve ortopedik ayakkabı seçimi yapın.

One Response
  1. osman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.