Menu

Tırnak batmasına kesin çözüm

tırnak batması

Tırnak batması belki de dünyanın en sıkıntılı hastalığıdır. Çünkü, tırnak batması yaşayanlar, yürümede, ayakkabı giymede sıkıntılar yaşarlar. Genelde başparmakta oluşan batmalar, tırnağın büyürken derinin içine doğru batması ile oluşur.

Tırnaklar deri altında germinal matriks denilen kısımda oluşur. Parmağın üst kısmına doğru büyümeye başlar. Bazen, tırnak büyürken yanlardan deriye batar. İlk olarak ağrı yapar ve hafif şişlik oluşur. Batan kısım zamanla enfeksiyonlanır ve iltihap kemiğe kadar ilerleyebilir. Şeker hastalarında bu iltihap ciddi tehlikeli bir hal alabilir. Hatta ayak kesilmek zorunda bile kalabilir.

tırnak batmasına çözüm

Tırnak batması nedenleri nelerdir?

Derinden ve hatalı kesilen tırnaklar,

Dar ve sivri burunlu vuran ayakkabılar,

Ayakların ve tırnakların darbeye maruz kalması,

Şişmanlık ve hamilelik,

Tırnaklarda oluşan ve tedavi edilmeyen mantar hastalığıdır.

Tırnak batmasının engellenmesi için tırnakların küt kesilmesi ve kenar kısımlarının törpülenmesi gerekir. Önü dar ve sıkan ayakkabı giyilmemelidir. Mantar hastalığına yakalanmamak için ayaklar nemli tutulmamalıdır ve çatlak oluşumunun önüne geçilmelidir.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması iki gruba ayrılır. Daha yeni başlama aşaması ve ilerleyen kronikleşmiş batmalar olmak üzeredir. Yeni başlama aşamasında, tırnaklar hafif batmaya başlamış ve şişlik vardır. Bu tarz durumlarda, antiseptikler ile tırnak temizlenir ve ılık su banyoları yapılır. Antibiyotikli krem ile tırnak tedavi edilmeye çalışılır. Tırnak uzadığında düz kesilerek, törpü yapılır. Bazen, ılık su banyosu sonrası, tırnağın battığı kısma, minik bir pamuk parçası koyularak batmanın önüne geçilmeye çalışılır. Özel olarak yapılan tırnak telleri ile, tırnak hafif olarak kaldırılır ve her ki tarafta deriye batmasın diye tırnak teli uygulanabilir. Bu tarz işlem nedeni ile tırnak çekilmesi yapılmamaktadır. 3-4 hafta kadar kalan tırnak teli, çıkarıldığında batma da ortadan kalkmış olur.

İlerlemiş vakalar da, tırnağın batan kısmı, tırnak yatağı ile birlikte kesilerek alınır. Tırnağın battığı deride çıkarılır. Cerrahi operasyon sonrası, 2-3 dikiş bölgeye atılarak, kapatılır. !0 gün sonra dikişler alınır. Hastaya ağrı kesici verilir ve %95 oranında tırnak batmasına kesin çözümdür.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.