Tırnak batığı ve tedavisi
Menu

Tırnak batığı ve tedavisi

tırnak batığı baş

Tırnak batması ve tedavisi

Özellikle ayak başparmaklarında görülen tırnak batıkları hayatımızı ciddi manada etkileyebilir. Tırnak batıkları özellikle verdiği acı yüzünden ızdıraplı bir rahatsızlıktır. Genelde yanlış ayakkabı seçimi, tırnak yapısının bozukluğu ve tırnak kesiminde olan hatalar ile kendini gösterir.

tırnak batığı1

Tırnak batması zamanla tırnak mantarına ve tırnaklarda iltihap oluşumuna kadar çok sıkıntılı durumlara dönüşebilir. Tırnaklarda olan kalınlaşma, şekil bozuklukları, çeşitli kazalar, tırnağın hatalı ve dipten kesilmesi batık oluşmasının sebepleri arasındadır. Fakat, bugün hastanelere gelen pek çok hasta yanlış ayakkabı seçimi ile oluşan tırnak batığı ile hekime başvurmaktadır.

tırnak2

Tırnak batığının en kötü noktası çok şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar nedeni ile günlük yaşamda ayakkabı giyememe, iyi uyku uyuyamama gibi rahatsızlıklar oluşur. Tırnaklara hemen bir tedavi başlatılmazsa, mantar başta olmak üzere iltihaplı akıntılar oluşabilir. Bu tarz enfeksiyonlar tüm vücuda yayılabilir. Genelde tırnak batığı yaşanıldığın da pedikür yapılarak kurtulacağı düşünülür. Batık olan tırnağın deriye girdiği nokta pedikürde kesilerek geçici bir tedavi uygulanır. Belirli merkezlerde tırnak yatağını büyütmeye dayanan tedaviler uygulansa da bu uygulamalar geçici olarak kalacaktır. Çünkü, tırnak batığında uygulanan tedavide, tırnağın uzamasını sağlayan ve deriye batan kökün bu noktadan uzaklaşması gerekliliğidir. Pek çok merkezde tırnağın çekilmesi işlemi yapılır fakat, tırnak uzadığında gene aynı şekilde batık yapacaktır.

tırnak4

Tırnak batığında uygulanan tek çözüm, tırnağın batık olan kısmının o noktadan çıkarılmasıdır. Lokal anestezi altında batık olan tırnak parçası, tırnak yatağı ile bu noktadan kesilerek alınır. Tırnak yatağında deriye batan kök kısmı iyice törpülenir yeniden batık tırnak oluşması engellenir. İşlem sonrası, normal hayatta bir sıkıntı olmaz. Hasta hemen günlük hayata döner. Kısa bir dönem, enfeksiyon kapmamak için antibiyotik kullanılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.