Termostatın icadı
Menu

Termostatın icadı

termostatın icadı

Termostatın icadı

Tarihin belli dönemlerinde birçok icat ve buluş gerçekleştirilmiş, bu icatlar insanların hayatında çok önemli değişiklikler ve faydalar sağlamıştır. Bu icatlardan biri de termostatın icadıdır.

Termostat, 1830 yılında yeni bir kavram olabilir, ancak sıcaklık ayarlama ile ilgili kullanılan aygıt yeni bir şey değildi. Termostatı bulan kişi olan İskoç Andrew Ure, patentinde farklı tipte aygıtları tanımlamış ve tarif etmiştir. Bu patent içeriğinde en karmaşık olanda bulunan bimetalik şerit, bugünkü teknolojide bile termostat çeşitlerinin temelini meydana getirmektedir. Bimetalik şerit, sıcaklık değişmeye başladıkça birbirine değen iki metal farklı sıcaklıklarda genleşerek ya da büzülerek işlemektedir. Bunun neticesinde eğilme gösteren şerit, ayar düğmesini etkinleştirir ya da etkisiz duruma getirir. İskoç mucit, bu ilkeyi ısı denetimine uygulayan ilk kişi diyebiliriz. Fakat bu tür aygıtların öncüsü olarak John Harrison gösterilmektedir. John Harrison, 1726 yılında bilinen ünlü kronometresinde sıcaklıktaki değişmelerin ortaya çıkardığı hataları telafi etmek amacıyla bimetalik sarkacı kullanmıştı. İskoçyalı mucit Andrew Ure’ün patentindeki fikirleri yaygın bir kabul göremedi. Yaygın bir şekilde kullanılan ilk termostat, 1881 yılında Charles Edward Hearson’ın patentini aldığı sıvı termostat olmuştur. Bu termostat, kümes hayvanlarının kuluçkaya yattıkları makinelerde kullanılmak amacıyla tasarlanmıştı. Termostat, gerekli olan sıcaklıkta kaynatılmış sıvıyla dolu kapalı bir kaptan oluşmaktaydı. Kaynamış sıvı, içinde bulunduğu kabı genleştirip bir adet kumanda kolunu harekete geçirmekteydi. Aynı prensip günümüzde de geçerliliğini korumakla beraber, belirli bir sıcaklıkta kaynamakta olan sıvılar yerine, daha kullanışlı olan ve çok işlevli bir metot olarak, kılcal bir tüp içinde sıvının genleşmesi veya büzülmesi yeterli olmaktadır.

Termostatın diğer bir türünde de sıvı ya da gaz dolu bir körük kullanılmaktadır. Bu termostatın patentini 1903 yılında W.M. Fulton adlı kişi almıştır. Sistemdeki körük, içini dolduran sıvı veya gazın sıcaklığı artıp azaldıkça genleşmekte ya da büzülmektedir. Kademeli bir sıcaklık değişimi ve ayarı elde etmek için kullanılabilmektedir. Termostatlar merkezi ısıtma sistemleri, bulaşık makineleri, su ısıtıcıları, elektrikli ütüler, çamaşır makineleri, fırınlar ve buzdolapları gibi ürünlerde kullanılan başlıca aygıtlardan biridir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.