Temel temizlik kuralları
Menu

Temel temizlik kuralları

Vücudumuzda temizlik kurallarına uyduğumuz zaman, hastalanma aralıklarımız düşer, mikrop ve bakterilerden uzak oluruz. Bu nedenle, kişisel temizliğimize çok dikkat etmeliyiz. Kişisel temizlik dediğimizde aklımıza ağız ve vücut temizliği gelmektedir.

Vücut temizliği

Özellikle vücutta bulunan kılların makas ile kısaltılması ya da alınması gereklidir. Terleme ile oluşan bakteri oluşumu ya da enfeksiyonlara karşı önlem alınacaktır. Bundan başka koku sorunu çözümlenmiş olacaktır. Ayak tırnakları ve el tırnaklarını kısaltmak ve ayda en az 1-2 defa manikür, pedikür yaptırmak tam manası ile temizlik sağlayacaktır. Tırnak içlerine yerleşen bakteri ve mikroplardan arınmak için çok gereklidir. Cinsel organlarda, kadınlarda kılların tamamen kesilmemesi gereklidir. Bunun sebebi, vajenin mikroplardan korunmasıdır. Makas ile inceltmek en iyi yöntem olarak kabul edilmektedir. Ayrıca vajina için derin duş uygulaması, o bölgenin yapısını bozduğundan hekimler tarafından önerilmemektedir. Erkeklerde, penis temizliği çok önemlidir. Cinsel birleşme ile kadına en fazla mantar mikrobu, bu bölge ile verildiğinden sık sık temizlik yapılmalıdır hatta ayda bir kez bir hekime başvurmakta, mantar ve mikroplar için tahlil yaptırmakta fayda vardır.  Cinsel birleşme öncesi duş almak, hem kadın hem de erkek için daha sağlıklı bir cinsel hayat sağlayacaktır. Her sabah duş almak, iyice kurulanmak çok gereklidir. Her sabah iç çamaşırı değiştirmek, vücut sağlığımız için gereklidir. Özellikle ayaklarında koku oluşumu olan kişilerin bir hekim kontrolünde mantar tedavisi uygulaması, her akşam çorapların değiştirilmesi gereklidir. Genelde teri emen pamuklu çorap kullanmak, ayağı sıkmayan ve nefes alan ayakkabı seçimi yapmak ayak kokusunun ve temizliğinin başlıca noktalarıdır.

Ağız temizliği

Ağzımızda dişlerin iyice fırçalanması, gargara yapılarak ağız mukozasının temizlenmesi, bakteri ve plak oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca kokmayan bir nefes sahibi oluruz. Ağız temizliğinize ve günlük tıraşa dikkat edildiğinde, kendinizi daha sağlıklı ve canlı hissedersiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.