Menu

Telkari nedir

telkari baş

İnce tel şeklinde hazırlanmış olan gümüşler bükülerek, küçük motifler oluşturulur. Bu motiflerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan ürünlere telkari denilmektedir. Anadolu’da çok eski yıllardan günümüze kadar gelmiş ve el işçiliğine dayalı bir sanattır. Bu sanatla, aynalar, tepsiler, kemerler, küpe, bilezik ve kolyeler yapılmaktadır.

telkari1

Mardin Midyat, Ankara Beypazarı ve Trabzon telkarinin sanat olarak yapıldığı yerlerdir. Fakat, son yıllarda bu sanatın desteğe ihtiyacı vardır. Kuyum sektöründe ki sanayileşme nedeniyle telkari sanatı her geçen gün gerilemektedir. Tüm dünyaya öğrettiğimiz telkari sanatına sahip çıkmamız ve desteklememiz önemlidir.

telkari2

Yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihi olan telkari, son yıllarda altın ile de yapılmaktadır. Genellikle usta çırak ilişkisi ile öğrenilen telkari sanatı için okulların açılması ve eğitim verilmesine destek olunmalıdır. 8 bin yıllık, Çatalhöyükte yapılan kazılarda bakır ve kurşundan yapılan süs eşyaları arasında telkari işçiliği de vardır. Arkeolojik kazılara göre, MÖ.3000 yılında Mezopotamya’da telkari kullanılmaya başlanmıştır.

telkari4

Telkari iki ana kısımdan oluşur. Öncelikle motifler oluşturulur. Ana iskelete verilen isim muntaç’dır. Muntaç , motif tellerinden 2 kat daha kalın tellerden yapılır.  Muntaç içine vav, tırtıl, kake, dudey isimlerinde motifler oluşturulur.Daha sonra birleştirme işlemi yapılır. Milimetrik teller kaynakla birbirine eklenir.

telkari3

 

Son 50 Yorum
  1. nil sewal
    • ayse kocaman
      • nil sewal
  2. nil sewal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.