Menu

Telefon ve telgrafın icadı telefonu kim buldu

telgraf
Telefon ve telgrafın icadı tarihçesi ne zaman ve kim buldu, işte detaylar..
İnsanlar uzun yıllar boyunca uzak yerlerde yaşayan diğer topluluklarla haberleşmeyi sağlayacak değişik yollar aradılar. Açık havada ateş yakmak, parlayan aynalar kullanmak gibi ilkel yöntemler denediler. Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayan bir araç geliştirdi ve adını Telgraf koydu. Kulelerin tepelerine hareketli kollar takılırdı ve bu kolların yardımı ile işaretler yapılır rakam ve harfler iletilirdi. Aradan geçen zaman telgraf kullanımını geliştirdi. 1876 yılında Alexander Graham Bell, ilk defa konuşmaları teller aracılığı ile iletmeyi başardı. Sağır olan insanlar üzerinde araştırma yapan Bell, seslerin havadaki yayılımını ve nasıl oluştuğunu merak etmiş ve “armonik telgraf adında bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımı sayesinde konuşurken oluşan titreşimlere benzer değişimlerin benzer şeilde elektrik dalgalarıyla iletilebileceğini bulmuştu.

Bell 1876’da hatlı telefonlara benzer şekildeydi ve borazanı andıran bir görünümü vardı. Ağızlık ve kulaklık bölümleri biraradaydı. Ağızlığa konuşulduğunda ses sayesinde titreşen diyafram sesleri elektrik dalgalarına çeviriyor, iletilen dalgalar diyaframa çarpıp tekrar ses haline geliyordu.

Telefonun öncüsü olarak bilinen telgraf tel üzerinde sinyaller gönderilmesine yarıyordu. Telgraf başlarda trenlerin izlenip yönetilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılıyordu. Daha sonraları yaygınlaştı ve şehirler arası telgraf hatları döşendi.

Mors alfabesi denilen alfabe mors anahtarı adında bir cihaz sayesinde iletiliyordu. Nokta ve çizgikerden oluşan sinyaller iki cihaz arasında iletiliyordu.

Duvara monte edilen telefon ilk defa Edison tarafından üretildi. Mikrofon ve alıcı tasarımlarıda kendisine ait olmakla beraber telefon zilinide ilk defa sisteme entegre etti. Kullanıcı karşısındaki kişiyi dinlerken bir kolu sürekli çevirmesi gerekiyordu.

Ahize 1885 yılında yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Metal olarak üretilen ahizeler 1930’lu yıllardan sonra plastik olarak üretilmeye başlandı.

İlk telefon görüşmeleri santral memurları aracılığı ile gerçekleştirilirdi. Arayan kişi ile aranan kişinin bağlantı fişleri birleştirilerek iki tarafın görüşmesi sağlanırdı.
144 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. beril Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 4. ecenaz Cevapla
 5. ecenaz Cevapla
 6. sıla akkuş Cevapla
 7. rabia Cevapla
 8. Fatma Başoğlu Cevapla
 9. Sevgi Cevapla
 10. Rıza Uğurlu Cevapla
 11. oğuz kağan Cevapla
 12. Doğan Şimşek Cevapla
 13. Fatma Özkan Şirinkan Cevapla
 14. aşkım Cevapla
 15. Mehmet Karakoc Cevapla
 16. emirhan Cevapla
 17. tuana Cevapla
 18. bahar Cevapla
 19. lara Cevapla
 20. kader Cevapla
 21. yalabırk Cevapla
 22. baban Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 23. ecesu Cevapla
 24. doğukan Cevapla
 25. BAHA EGEHAN Cevapla
 26. sorma Cevapla
 27. mustafa Cevapla
 28. selda Cevapla
 29. hiç güzel değil Cevapla
  • hiç güzel değil Cevapla
 30. pofuduk Cevapla
 31. pofuduk Cevapla
 32. ipek Cevapla
 33. fulya Cevapla
 34. sanane Cevapla
 35. buse Cevapla
 36. (gönülçelen) Cevapla
 37. çiçekçi kız (gönülçelen) Cevapla
 38. Hasret (Gönülçelen) Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.