Menu

Telefon ve telgrafın icadı telefonu kim buldu

telgraf
Telefon ve telgrafın icadı tarihçesi ne zaman ve kim buldu, işte detaylar..
İnsanlar uzun yıllar boyunca uzak yerlerde yaşayan diğer topluluklarla haberleşmeyi sağlayacak değişik yollar aradılar. Açık havada ateş yakmak, parlayan aynalar kullanmak gibi ilkel yöntemler denediler. Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayan bir araç geliştirdi ve adını Telgraf koydu. Kulelerin tepelerine hareketli kollar takılırdı ve bu kolların yardımı ile işaretler yapılır rakam ve harfler iletilirdi. Aradan geçen zaman telgraf kullanımını geliştirdi. 1876 yılında Alexander Graham Bell, ilk defa konuşmaları teller aracılığı ile iletmeyi başardı. Sağır olan insanlar üzerinde araştırma yapan Bell, seslerin havadaki yayılımını ve nasıl oluştuğunu merak etmiş ve “armonik telgraf adında bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımı sayesinde konuşurken oluşan titreşimlere benzer değişimlerin benzer şeilde elektrik dalgalarıyla iletilebileceğini bulmuştu.

Bell 1876’da hatlı telefonlara benzer şekildeydi ve borazanı andıran bir görünümü vardı. Ağızlık ve kulaklık bölümleri biraradaydı. Ağızlığa konuşulduğunda ses sayesinde titreşen diyafram sesleri elektrik dalgalarına çeviriyor, iletilen dalgalar diyaframa çarpıp tekrar ses haline geliyordu.

Telefonun öncüsü olarak bilinen telgraf tel üzerinde sinyaller gönderilmesine yarıyordu. Telgraf başlarda trenlerin izlenip yönetilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılıyordu. Daha sonraları yaygınlaştı ve şehirler arası telgraf hatları döşendi.

Mors alfabesi denilen alfabe mors anahtarı adında bir cihaz sayesinde iletiliyordu. Nokta ve çizgikerden oluşan sinyaller iki cihaz arasında iletiliyordu.

Duvara monte edilen telefon ilk defa Edison tarafından üretildi. Mikrofon ve alıcı tasarımlarıda kendisine ait olmakla beraber telefon zilinide ilk defa sisteme entegre etti. Kullanıcı karşısındaki kişiyi dinlerken bir kolu sürekli çevirmesi gerekiyordu.

Ahize 1885 yılında yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Metal olarak üretilen ahizeler 1930’lu yıllardan sonra plastik olarak üretilmeye başlandı.

İlk telefon görüşmeleri santral memurları aracılığı ile gerçekleştirilirdi. Arayan kişi ile aranan kişinin bağlantı fişleri birleştirilerek iki tarafın görüşmesi sağlanırdı.
143 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. beril Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 3. ecenaz Cevapla
 4. ecenaz Cevapla
 5. sıla akkuş Cevapla
 6. oğuz kağan Cevapla
 7. aşkım Cevapla
 8. emirhan Cevapla
 9. yalabırk Cevapla
 10. baban Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 11. BAHA EGEHAN Cevapla
 12. mustafa Cevapla
 13. selda Cevapla
 14. hiç güzel değil Cevapla
  • hiç güzel değil Cevapla
 15. pofuduk Cevapla
 16. pofuduk Cevapla
 17. ipek Cevapla
 18. fulya Cevapla
 19. sanane Cevapla
 20. buse Cevapla
 21. (gönülçelen) Cevapla
 22. çiçekçi kız (gönülçelen) Cevapla
 23. Hasret (Gönülçelen) Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.