Menu

Telefon ve telgrafın icadı telefonu kim buldu

telgraf
Telefon ve telgrafın icadı tarihçesi ne zaman ve kim buldu, işte detaylar..
İnsanlar uzun yıllar boyunca uzak yerlerde yaşayan diğer topluluklarla haberleşmeyi sağlayacak değişik yollar aradılar. Açık havada ateş yakmak, parlayan aynalar kullanmak gibi ilkel yöntemler denediler. Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayan bir araç geliştirdi ve adını Telgraf koydu. Kulelerin tepelerine hareketli kollar takılırdı ve bu kolların yardımı ile işaretler yapılır rakam ve harfler iletilirdi. Aradan geçen zaman telgraf kullanımını geliştirdi. 1876 yılında Alexander Graham Bell, ilk defa konuşmaları teller aracılığı ile iletmeyi başardı. Sağır olan insanlar üzerinde araştırma yapan Bell, seslerin havadaki yayılımını ve nasıl oluştuğunu merak etmiş ve “armonik telgraf adında bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımı sayesinde konuşurken oluşan titreşimlere benzer değişimlerin benzer şeilde elektrik dalgalarıyla iletilebileceğini bulmuştu.

Bell 1876’da hatlı telefonlara benzer şekildeydi ve borazanı andıran bir görünümü vardı. Ağızlık ve kulaklık bölümleri biraradaydı. Ağızlığa konuşulduğunda ses sayesinde titreşen diyafram sesleri elektrik dalgalarına çeviriyor, iletilen dalgalar diyaframa çarpıp tekrar ses haline geliyordu.

Telefonun öncüsü olarak bilinen telgraf tel üzerinde sinyaller gönderilmesine yarıyordu. Telgraf başlarda trenlerin izlenip yönetilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılıyordu. Daha sonraları yaygınlaştı ve şehirler arası telgraf hatları döşendi.

Mors alfabesi denilen alfabe mors anahtarı adında bir cihaz sayesinde iletiliyordu. Nokta ve çizgikerden oluşan sinyaller iki cihaz arasında iletiliyordu.

Duvara monte edilen telefon ilk defa Edison tarafından üretildi. Mikrofon ve alıcı tasarımlarıda kendisine ait olmakla beraber telefon zilinide ilk defa sisteme entegre etti. Kullanıcı karşısındaki kişiyi dinlerken bir kolu sürekli çevirmesi gerekiyordu.

Ahize 1885 yılında yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Metal olarak üretilen ahizeler 1930’lu yıllardan sonra plastik olarak üretilmeye başlandı.

İlk telefon görüşmeleri santral memurları aracılığı ile gerçekleştirilirdi. Arayan kişi ile aranan kişinin bağlantı fişleri birleştirilerek iki tarafın görüşmesi sağlanırdı.
147 Comments
 1. gülsah Cevapla
 2. İren Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. beril Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 6. ecenaz Cevapla
 7. ecenaz Cevapla
 8. sıla akkuş Cevapla
 9. rabia Cevapla
 10. Fatma Başoğlu Cevapla
 11. Sevgi Cevapla
 12. Rıza Uğurlu Cevapla
 13. oğuz kağan Cevapla
 14. Doğan Şimşek Cevapla
 15. Fatma Özkan Şirinkan Cevapla
 16. aşkım Cevapla
 17. Mehmet Karakoc Cevapla
 18. emirhan Cevapla
 19. tuana Cevapla
 20. bahar Cevapla
 21. lara Cevapla
 22. kader Cevapla
 23. yalabırk Cevapla
 24. baban Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 25. ecesu Cevapla
 26. doğukan Cevapla
 27. BAHA EGEHAN Cevapla
 28. sorma Cevapla
 29. mustafa Cevapla
 30. selda Cevapla
 31. hiç güzel değil Cevapla
  • hiç güzel değil Cevapla
 32. pofuduk Cevapla
 33. pofuduk Cevapla
 34. ipek Cevapla
 35. fulya Cevapla
 36. sanane Cevapla
 37. buse Cevapla
 38. (gönülçelen) Cevapla
 39. çiçekçi kız (gönülçelen) Cevapla
 40. Hasret (Gönülçelen) Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.