Menu

Telefon ve telgrafın icadı telefonu kim buldu

telgraf
Telefon ve telgrafın icadı tarihçesi ne zaman ve kim buldu, işte detaylar..
İnsanlar uzun yıllar boyunca uzak yerlerde yaşayan diğer topluluklarla haberleşmeyi sağlayacak değişik yollar aradılar. Açık havada ateş yakmak, parlayan aynalar kullanmak gibi ilkel yöntemler denediler. Fransız Claude Chappe 1793 yılında uzak mesafelerle haberleşmeyi sağlayan bir araç geliştirdi ve adını Telgraf koydu. Kulelerin tepelerine hareketli kollar takılırdı ve bu kolların yardımı ile işaretler yapılır rakam ve harfler iletilirdi. Aradan geçen zaman telgraf kullanımını geliştirdi. 1876 yılında Alexander Graham Bell, ilk defa konuşmaları teller aracılığı ile iletmeyi başardı. Sağır olan insanlar üzerinde araştırma yapan Bell, seslerin havadaki yayılımını ve nasıl oluştuğunu merak etmiş ve “armonik telgraf adında bir düzenek üstünde çalışırken, elektrik akımı sayesinde konuşurken oluşan titreşimlere benzer değişimlerin benzer şeilde elektrik dalgalarıyla iletilebileceğini bulmuştu.

Bell 1876’da hatlı telefonlara benzer şekildeydi ve borazanı andıran bir görünümü vardı. Ağızlık ve kulaklık bölümleri biraradaydı. Ağızlığa konuşulduğunda ses sayesinde titreşen diyafram sesleri elektrik dalgalarına çeviriyor, iletilen dalgalar diyaframa çarpıp tekrar ses haline geliyordu.

Telefonun öncüsü olarak bilinen telgraf tel üzerinde sinyaller gönderilmesine yarıyordu. Telgraf başlarda trenlerin izlenip yönetilmesine yardımcı olmak amacı ile kullanılıyordu. Daha sonraları yaygınlaştı ve şehirler arası telgraf hatları döşendi.

Mors alfabesi denilen alfabe mors anahtarı adında bir cihaz sayesinde iletiliyordu. Nokta ve çizgikerden oluşan sinyaller iki cihaz arasında iletiliyordu.

Duvara monte edilen telefon ilk defa Edison tarafından üretildi. Mikrofon ve alıcı tasarımlarıda kendisine ait olmakla beraber telefon zilinide ilk defa sisteme entegre etti. Kullanıcı karşısındaki kişiyi dinlerken bir kolu sürekli çevirmesi gerekiyordu.

Ahize 1885 yılında yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı. Metal olarak üretilen ahizeler 1930’lu yıllardan sonra plastik olarak üretilmeye başlandı.

İlk telefon görüşmeleri santral memurları aracılığı ile gerçekleştirilirdi. Arayan kişi ile aranan kişinin bağlantı fişleri birleştirilerek iki tarafın görüşmesi sağlanırdı.

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. gülsah Cevapla
 3. İren Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. beril Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 7. ecenaz Cevapla
 8. ecenaz Cevapla
 9. sıla akkuş Cevapla
 10. rabia Cevapla
 11. Fatma Başoğlu Cevapla
 12. Sevgi Cevapla
 13. Rıza Uğurlu Cevapla
 14. oğuz kağan Cevapla
 15. Doğan Şimşek Cevapla
 16. Fatma Özkan Şirinkan Cevapla
 17. aşkım Cevapla
 18. Mehmet Karakoc Cevapla
 19. emirhan Cevapla
 20. tuana Cevapla
 21. bahar Cevapla
 22. lara Cevapla
 23. kader Cevapla
 24. yalabırk Cevapla
 25. baban Cevapla
  • bilinmeyen Cevapla
 26. ecesu Cevapla
 27. doğukan Cevapla
 28. BAHA EGEHAN Cevapla
 29. sorma Cevapla
 30. mustafa Cevapla
 31. selda Cevapla
 32. hiç güzel değil Cevapla
  • hiç güzel değil Cevapla
 33. pofuduk Cevapla
 34. pofuduk Cevapla
 35. ipek Cevapla
 36. fulya Cevapla
 37. sanane Cevapla
 38. buse Cevapla
 39. (gönülçelen) Cevapla
 40. çiçekçi kız (gönülçelen) Cevapla
 41. Hasret (Gönülçelen) Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.