Tekvando sporu
Menu

Tekvando sporu

Dövüş sanatı olarak bilinen Tekvando, el ve ayakla yapılan vuruşlardan oluşur. Orijinal ismi Taekwon-Do, kelime olarak Tae, ayak vuruşu, Kwon el vuruşu, Do dövüşün felsefesi olarak anlam bulur. Tekvando, bir saldırı sporu değil savunma sanatı olarak kabul edilir.

Tekvando nasıl yapılır?

Savunma sanatı olarak gelişen tekvando, yalnızca fiziksel güç olarak değil, saygı ve disiplin de sağlar. Tekvando, 600’lü yıllarda ortaya çıkan ve birbirinden ayrı iki sistem olan, Ayak sistemi ve Yumruk metodunu bir araya getirerek ortaya çıkan bir spordur.  Pek çok Uzakdoğu sporunda olduğu gibi, elbiselerin üstüne bağlanan kuşaklar ile derecelendirilir. Bu kuşaklar sırası ile beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerdedir. Sınıflandırmayı kolaylaştırmak için, her iki kuşağın arasında bir de ara kuşak bulunur. Sarı ve yeşil kuşak, kırmızı ve siyah kuşak gibi. 4 ayda 1 kez kuşak sınavı yapılır, başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Siyah kuşak, en üstte olan kuşaktır. Siyah kuşağın da kendi içinde dereceleri vardır. Bunlar 1.dan, 2.dan, 3. Dan, 4. Dan, 5.dan, 6.dan, 7. Dan, 8.dan, 9.dan’dır. her dan derecesinde belli bir bekleme süresi vardır.

Kuralları

Tekvando 3 kural üzerine kurulur. Beceri, yöntem, prensip’tir. Beceri, tehlikeyi istenilen şekilde kontrol etmek ve ona üstünlük sağlamaktır. Yöntem, akıl ve vücudu uyumlu bir şekilde çalıştırarak her ikisinden de maksimum verim sağlamaktır. Prensip, samimiyet, içten, sabır ve kavrama yeteneklerini katarak, akıl ve vücut uyumunun seviyesini yükseltmektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.