Tarihteki en meşhur kazalar
Menu

Tarihteki en meşhur kazalar

kazalar

Tarihte batmaz diye söylenen gemilerin battığı, ardında pek çok bilinmez ve spekülasyonlar bırakan kazalar yaşanmıştır. Bilinen bazı kazaları sizler için derledik. İşte, iz bırakmış ve tarihteki en meşhur kazalardan bazıları;

titanic

Titanic Faciası: Yapıldığı dönemde batmaz denilen Titanic ilk yolculuğunda bir buz dağına çarparak batmıştı. İhtişamı, büyüklüğü ve facianın boyutları ele alındığında büyük izler bırakmış olan bu kaza sıralamanın en tepesinde yer almaktadır.

hindenburg

Hindenburg Felaketi: Almanların meşhur Hindenburg zeplini, helyum yerine hidrojenle çalışmaktaydı. Bir sefer dönüşünde inişe geçtiği sırada yanmaya başlamış ve 36 kişi hayatını kaybetmişti.

ayrton senna

Ayrton Senna’nın ölümü: Formula 1 tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük ve en önemli pilotu olan Ayrton Senna, Bologna yarışları sırasında yaptığı kaza ile canlı yayında hayatını kaybetmişti.

columbia uzay mekiği

Columbia Uzay Mekiği: Toplam 37 adet görevi tamalayan Columbia mekiği, 2003 yılında son görevinden dönerken atmosfere girişinde patlayarak, 7 mürettebatı ile birlikte parçalanmıştı.

challenger uzay mekiği

Challenger Uzay Mekiği: Yeni görevine çıkmak için fırlatıldıktan yaklaşık 7 saniye sonra, içindeki 7 kişilik astronot ekibiyle birlikte infilak etmişti. ABD’nin insanlı uzay çalışmalarına bir süre ara vermesine neden olan bir faciaydı.

independenta tanker kazası

İndependenta Tanker Faciası: Taşıdığı 95 bin ton ham petrol yüküyle İstanbul Boğazından geçtiği sırada, bir Yunan kosteriyle çarpışmış, büyük bir patlamayla birlikte 51 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

dumlupinar denizaltı faciası

Dumlupınar Denizaltı Faciası: Çanakkale Boğazında seyrederken bir gemiyle yaşadığı kaza neticesinde, 81 denizcimizin hayatını kaybetmesine neden olan trajik bir deniz kazasıdır.

susurluk kazsı

Susurluk Kazası: İstanbul’a dönüş yaptıkları sırada Susurluk’ta bir kamyona çarpan otomobilde, o dönemin İstanbul Polis Okulu müdürü, bir milletvekili ve hakkında yakalama kararı bulunan Abdullah Çatlı’nın bulunması, toplumda büyük bir infiale neden olmuş, susurluk kazsı olarak tarihe kaydedilmiştir.

prenses diananın ölümü

Prenses Diana’nın ölümü: İngiltere Prensi Charles ile yaptığı evliliği ve yaşantısı ile sürekli göz öünde olan Prenses Diana, Paris’te sevgilisi Dodi Al-Fayed ile aynı otomobilde, paparazzilerden kaçarken bir tünelde kaza geçirerek birlikte hayata veda etmişlerdi. Kaza ile ilgili hala karanlık noktalar üzerine çeşitli komplolar üretilmeye devam etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.