Tarih kitaplarından robotlar ve makineler
Menu

Tarih kitaplarından robotlar ve makineler

tarih kitaplarındaki robot ve makineler

Robot fikri insanlığın en eski tarihlerinden itibaren modern zamanlara değin var. Yüzyıllar boyunca mucitler makineleri yardımcıları olsun diye icat edip kullana geldiler. İlk zamanlar kendi kendine çalışabilen makinelere robot adı verildi. Günümüzde hala robot teknolojisi gelişimini sürdürmekte ve bu alanda büyük yatırımlar yapılmaktadır. İşte, tarih kitaplarından robotlar ve makinelerden bazıları;

el cezeri robot band

El-Cezerî en Robot Band, 1206

El-Cezeri, İslam’ın altın çağında yaşamış olan Iraklı bir mucittir. Bilgin, mucit, makine mühendisi, usta, sanatçı, matematikçi ve astronom olarak adlandırılan Cezeri, ilk su ile çalışması desteklenen garson ve hizmetçi robotları tasarladı. Resimdeki robot band ise, kraliyet eğlencelerinde bir tekne üzerinde bulunan yüzen dört otomatik müzisyeni ifade etmektedir.

leonardo da vincinin robotu

Leonardo da Vinci’nin robotu, 1495

Ünlü İtalyan mucit Leonardo da Vinci, 1495 yılında kafası çene ve kolları hareket edebilen mekanik bir şövalye planları hazırladı. Da Vinci’nin çizimlerinden yola çıkılarak Milan’lı araştırmacılar tarafından 2007 yılında işte bu robot inşa edildi.

ip eğirme makinesi

İp eğirme makinesi, 1779

Zaman alıcı bazı işleri kolaylaştırmak için yardımcı bazı makinelerin inşa edilme ihtiyacı doğmuştur. Samuel Crompton’un İp Eğirme Makinesi de dokuma sanayinin üretim hızını büyük ölçüde arttırmıştır.

fark makinesi

Fark Makinesi, 1822

Charles Babbage’nin 1822 yılında geliştirdiği polinom fonksiyonların çizelgeye aktarılması için tasarladığı otomatik mekanik hesap makinesidir. Diğer bir deyişle, en eski programlanabilir makinelerden biridir. Sadece bir kolu çevirmek suretiyle çalışmaktadır. Londra Bilim Merkezi, 1991 yılında Babbage’nin planlarına bakarak resimdeki makineyi üretti.

gakutensoku ilk japon robotu

Gakutensoku, Japonya’nın ilk robotu 1929

1929 yılında Japonya’nın Osaka kentinde Biyolog Makoto Nishimura tarafından “doğa yasalarını öğrenme” manasına gelen Japonya’nın ilk robotu Gakutensoku üretildi. Robot hava basıncı yardımı ile el, baş ve yüzünü oynatabilmekteydi. 1930’larda Almanya’ya yapılan bir tur sırasında kayboldu ve 2005 yılında Osaka Bilim Müzesi onun bir kopyasını üretti.

unimate

Unimate, 1961

1940’lı yılların başında bilim kurgu yazarı Isac Asimov’un ifade ettiği robotik icat. Unimate, 1961 yılında General Motors’un üretim hattında yükleme yapan ilk konsept robot olup, George Devol tarafından geliştirilmiştir.

robot shakey

Robot Shakey, 1972

Shakey (resimde solda) ” kendi eylemleri hakkında akıl kullanabilen ilk mobil robot” Olarak kabul edilir. 1966 SRI International Yapay Zeka laboratuarında geliştirilen Shakey, klavye yolu ile talimatları alarak görevleri yerine getirmesi için programlanmıştır
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.