Tarih boyunca kurban ayinleri
Menu

Tarih boyunca kurban ayinleri

kurban baş

Pek çok filmde izlediğiniz insan kurban etme gerçekten tarih boyunca uygulanmıştır. Çünkü, eski inançların bazılarında Tanrıları memnun etmek için insan adaklar adanarak, kan dökülürdü. Bu sayede, Tanrıların onları gözeteceğine inanılırdı.

kurban 1

İnkalar, doğal afetler, kıtlıklar ve salgın hastalıklardan kurtulmak için, tanrılara adak olarak insan kurban etmeye başlamıştır. Kurban edecekleri insanları genellikle esirlerden seçmişlerdir. Çocuk kurbanları ise saf olduklarından dolayı etmişlerdir. bazen soylular arasında gönüllü olanlar da kurban edilmiştir. genelde çeşitli rahipler tarafından yapılan bu uygulamalar ile ilgili, pek çok kemik ve kafatasına rastlanmıştır. Peru’da bu gün kurban ayini ile öldürülen pek çok insan kemiği sergilenmektedir.

kurban3

Mayalarda, Tanrılar için insan kurban eden bir diğer medeniyettir. Mayaların kurban ayinleri ile ilgili pek çok yazıt ve kabartma heykeller mevcuttur. Savaş esiri kurban vereceklerse, kafasını keser ve kalbini çıkarırlardı. Soylu birisi kendini kurban edebilirdi. Bu insanlar, kendi kanlarını akıtır, kendilerine işkence yaparak yavaş yavaş ölürlerdi. Kutsal sayılan bazı kuyulara, bakire kızlar atılır böylece tanrı memnun edilirdi.

kurban4

Azteklerde insan kurban etme çok vahşice yapılırdı. Ayinlerde kurbanın kalbi çıkarılır, ateşte yakılır ve kafası koparılırdı. Tanrıların insan kalbi ile beslendiğine inandıklarından çıkarılan kalp yenilirdi. Tanrı rengi olan maviye boyanan kurban, canlı bir şekilde tutulmaya çalışılarak yavaş bir şekilde işkence ile de öldürülürdü. Kurban töreni sonrası un, bal ve kandan yapılan yiyecekler törene katılanlar tarafından yenilirdi. Kurbanlar esir ve çocuklardan seçilirlerdi.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.