Menu

Tarih boyunca güzellik kavramı

 

tarih boyunca güzellik

Güzellik değişken bir kavramdır. Tarih boyunca güzellik uğruna yapılan uygulamalar ve şekiller hep değişmiştir. Bir dönem şişman kadınlar güzel bulunurken bir dönem sıfır beden kadın güzel bulunmuştur. İşte, tarih boyunca değişen güzellik kavramı ;

geniş alın

Geniş alınlar ;

14. yüzyılda İtalya’da başlayan Rönesans ile sanat, bilim ve politik keşif dönemine girilmiş oldu. Bu dönem başında geniş alnı olan kadınlar güzel bulunmaya başlandı. Bu görünüme sahip olmak için pek çok kadın, kafa bölgesinin önünde olan saçları kazıttı veya sirke, kireç ve hayvan dışkısı ile oluşan bir krem ile o bölgede olan saçları döktü. Bu stil zamanla unutuldu fakat Rönesans döneminde yapılan pek çok resimde geniş alınlı kadınlar resimlendi.

ultra ince olmak

Ultra ince beller ;

1558-1603 yılları arasında ince belli kadınlar çok güzel bulundular. Giysilerin altına giyilen korseler ile beller daraltıldı. Pek çok kadın yeteri kadar oksijen alamadığından bayılmaktaydı fakat güzellik uğruna bu işe devam ettiler. Böylece korse furyası kadınlara hizmet etti.

soluk cilt

Solgun cilt ;

Bugünün bronzlaşmaya-takıntılı batı dünyasında aksine, sahip soluk cilt geçmişte güzellik timsali olarak görüldü. Bu 6. yüzyılda başladı. Soluk ciltli olan kadınlar en güzel kabul edildi. Bu görünüm elde etmek için, kadınlar genellikle bir hayalet soluk bir görünüm elde etmek için vücutlarını kendilerini keserek kan akıttı. Bu eğilim 18. yüzyılda da devam etmiştir. Soluk cilt güzel kabul edilirken, ama aynı zamanda zengin olduğunu gösterdi. Eğer bronzlaşmış olsaydı, bunu açık havada çalıştığı ve böylece bir alt sınıfın olduğu bir işareti olurdu.

küçük ayaklar

Küçük ayaklar ;

Ayak bağlama kesinlikle tarihinin en rahatsız edici güzellik trendleri biridir. Çin’de T’ang Hanedanı zamanında, minik ayakları ile kadın inanılmaz güzel kabul edildi. Genç yaşta bir kızların ayak büyümesini durdurmak için ayaklar sıkıca bağlanırdı. Böylece ayaklar kırılır ve büyümesi durur ve küçük kalırdı.

garip saç şekilleri

Garip saçlar ;

Saçlar her dönem güzellik ile bütünleşmiştir. Viktorya döneminde büyük saçlar çok moda olmuştur. İşte bu nedenle geniş büyük peruklar yapılamaya başlanmıştır. Hatta perukarın kafada durması için ahşap kafa çerçeveleri yapılmıştır. Zamanla bu peruklarda pek çok kemirgen yaşamaya başladığından bu modadan vazgeçilmiştir.

şişman kadın

Tombul kadın ya da zayıf kadın ;

14 ve 15. Yüzyıllarda şişman kadınlar güzel kabul edilirdi. O dönem resimlerine bakarsanız kadınların çok şişman olduğunu görürsünüz. Daha sonraları ince sırtlar, küçük göğüsler ve zayıf kadınlar çok beğenildi. Bu nedenle pek çok kadın rejim yaptı, korseyle belini küçülttü ve göğüslerini sıkıca sararak büyümesini engelledi.

büyük gözler

Büyük gözler ;

Gözlerimiz yüzümüzde en etkileyici noktamızdır. Değişmesi zordur ve hassas bir organdır. Antik Mısır’da gözleri ışıltılı yapmak için antimon sülfür gözlere uygulanır, 16. Yüzyılda itüzümü ile ovuşturulurdu. Pek çok kadın bu nedenle kör olmuştur.

batılılaşma

Batılılaşma ;

Batılılaşma modern çağın en tehlikeli güzellik trendidir. Pek çok Asyalı kadın, batılı kadınlara benzemek için göz kapaklarını düzenliyor, cilt rengini açıyor ve pek çoğu bu uğurda hayatını kaybediyor. Gelecek yıllarda bu modanın duracağını düşünüyoruz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.