Menu

Tarçın hakkında son araştırmalar

tarçın baş

Tarçın faydaları ve yararları ile şaşırtan bir baharattır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkan şeker hastalığı konusunda tarçın mucizevi bir baharattır. Amerika’da yapılan ve açıklanan bilgilere göre, Tip-2 diyabet tedavisinde tarçın etkisi kanıtlanmıştır.

tarçın2

Tarçın hakkında yapılan araştırmaya göre, kan şekeri seviyesi, trigliserid ve LDL kolesterolde önemli düşüşler sağlanmaktadır. Tarçın kullanımında bu etkiyi kazanmak için günlük, 1mg. tarçın kullanmak yeterlidir. Hatta tarçını kullanmayı bıraktıktan sonra bile yaklaşık 20 gün kadar etkisi vücutta devam etmektedir.

tarçın3

Laboratuar deneylerinde hayvanlara bakıldığında tarçın, antibakteriyel ve antifungal etkiler göstermiştir. Yani, mantar enfeksiyonundan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlara kadar yararlıdır. İçinde bulunan manganez, demir ve kalsiyum sayesinde metabolizmamızda kanserli hücre gelişimini yavaşlatmaktadır. Lif ve kalsiyum nedeni ile kolon hücrelerini kuvvetlendirmektedir. Tarçın, kokusu sayesinde hafıza ve beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Kalp hastalıklarına neden olan arter duvarlarının iltihabına iyi gelmektedir. İçinde ki diyet lifleri nedeni ile, hassas bağırsak sendromu ve kabızlığa iyi gelir.

tarçın1

Tarçın, Alzheimer hastalığının tedavisinde çok faydalıdır. Migren ve baş ağrısında çok etkilidir. Özellikle tarçın kabuğunu yakmak migren hastalığında ağrı kesici etkisi görmektedir. Özellikle Çin’de, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde tarçın kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı için, tarçın çayı tüketilmesi önerilir. 1 tatlı kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı bal birlikte tüketilirse öksürüğü tedavi eder.

tarçın4

1 çay kaşığı tarçın ve 5 tatlı kaşığı balı birlikte karıştırıp yapılan macun ağrıyan dişe günde 2-3 kez uygulanırsa diş ağrısını hafifletir. Tarçın ayrıca dolaşım sistemine etki eder. Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğinin önüne geçer. Bu nedenle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Tarçını evinizden eksik etmeyin. Bu kış sık hastalanmak istemiyorsanız çayınıza 1 adet kabuklu tarçını demlerken atın. Böylece, bağışıklık sisteminiz güçlenecek, şeker ve kolesterolünüz dengeye girecektir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.