Tam kan sayımı (Hemogram)
Menu

Tam kan sayımı (Hemogram)

kan sayımı

Hemogram tahlili hemen hemen her hastalıkta yapılan genel bir tahlildir. Hemogram, kanın içindeki hücre sayılarını ve oranları belirtir. Genelde,tüm hastalıkların teşhisinde, gebeliğin ilk günlerinde, kısırlık tedavisinde, tüp bebek uygulaması, kadın hastalıklarında sıklıkla ilk olarak tam kan sayımı yapılır.

tam kan sayımı nedir

Tam kan sayımı ile neler incelenir?

Hemogram tahlilinde, kansızlık incelenir. Genelde doktor istediği zaman bu tahlil yapılır. Yenidoğan bebeklerde topuktan, yetişkinlerde kol veya parmaktan alınan kan ile test yapılır. Bu testte, kanın içindeki hücreler ve tipleri incelenir. Alınan kan, cam lam üstüne yerleştirilir ve kurumaya bırakılır , bir boya ile boyanır. Daha sonra inceleme başlar.

Milimetrekaredeki alyuvar sayısı,

Akyuvar sayısı,

Trombosit sayısı,

Farklı akyuvarların yüzde olarak dağılımı,

Kanın boyanmasından sonra gözlenen farklı hücrelerin yapısı

Eritrosit (alyuvar )

Hemoglobin,

Lökosit (beyaz kan hücresi)

Trombosit ve Retikülosit sayısı incelenir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayının kansızlık varlığını anlamak için sıklıkla yapılır. Doğuma az süre kala tahlil ile tekrar kontrol edilir. Genelde tam kan sayımı tek başına bir şey ihtiva etmez. Hamilelik boyunca yapılan diğer tahliller ile kombinlenerek doktorlar tedavi sürecine karar verirler. Bu nedenle, tahlilleri kendi başınıza yorumlamayınız.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.