Menu

Talasemi hastalığı ve belirtileri

talasemi baş

Talasemi ülkemizde Akdeniz Anemisi olarak bilinir. Anne ve babadan gelen hasarlı genlerin çocuğa aktarılması ile oluşan bir tür kan hastalığıdır. Hemeglobin ve kırmızı kan hücreleri normalin çok altındadır.

talasemi1

Hemoglabin, kırmızı kan hücrelerinde olan oksijenin vücuda dağıtılması işlemini yaparlar. Bu esnada oluşan karbondioksit gene hemoglabinler tarafından taşınır. Bütün dokular ve organlar oksijeni yeteri kadar almazsa vücutta halsizlik olur ve enerji düşer.

talesemi2

Talasemi iki şekilde oluşur. Alfa ve beta talasemi olarak. Bu isimleri almalarının sebebi, alfa globin protein genleri mutasyonu veya beta globin protein genleri mutasyonu olarak oluşmalarıdır. Alfa talesemi, Asya, Orta Doğu, Çin ve Afrika’da görülür. Beta Talasemi ise Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizde sıklıkla görülmektedir.

talesemi3

Akdeniz Anemisi yani Talasemi, yorgunluk ve halsizlik ile başlar. Nefes darlığı, beyaz cilt yapısı, sarılık oluşamaya başlar. Belirtiler doğumla başladığı gibi ilerleyen yaşlarda da başlayabilir. Ciddi olan durumlarda hastalara kan nakli yapılabilir. Kan nakli sonrası enfeksiyon ve demir artışı oluşabilir. Hastalığı ağır bir tabloda geçirenlerde, kemiklerde hasar, dalak büyümesi, kalp hastalıkları oluşabilir.

talesemi4

Talasemi hastalığını şiddetli geçirenlerde, hastalar belirli periyotlarda kan nakli geçirebilirler. Çok ciddi geçirenlerde sürekli kan nakli gerekir. Hatta uygun bir kemik iliği bulunursa  yapılabilir. Fakat bu uygulama ölüm riski yüksek olan hastalarda son çare olarak uygulanır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.