Takıntı hastalığı (obsesif kompülsif bozukluk) nedir ve tedavisi
Menu

Takıntı hastalığı (obsesif kompülsif bozukluk) nedir ve tedavisi

takıntı hastalığı

Takıntı, engellenemeyen düşünceler ile endişe yaratan bir hastalıktır. Takıntı hastalığına sahip olan kişilerin yaşamları zordur. Çünkü, sürekli olarak olumsuz konulara ve olaylara takılırlar. Evden çıkarken ışıklar, ocak kapandı mı diye endişe duyarlar eve geri dönüp kontrol ederler.

obsesif kompülsif bozukluk

Takıntı temizliğe, bir kişiye veya olaylara karşı da gelişebilir. Kompülsif ise kişinin aklına gelen bu düşünceleri belirli davranışlara yöneltmesidir. Mikrop bulaşma korkusu ile sürekli yıkanan kişiler, ailesine mikrop verecek diye korkup görüşmeyenler, sürekli olarak sayı sayarak ışığı kapatıp açanlar ciddi takıntı hastalarıdır. Tedavi edilmediğinde hastalık daha da ilerleyerek yaşamı zorlaştırır.

Takıntı hastalığında akla gelen bazı olumsuz düşünceler hepimizin başına gelir. Fakat, bu düşünceleri aklımızdan hemen uzaklaştırırız. Takıntı hastaları bu düşünceleri akıllarından çıkaramazlar zamanla depresyona girerler. Depresyona girince bu takıntılardan asla kurtulmayacağı inancı oturur.

Takıntı hastalığının nedenleri

Takıntı hastalığı, anne ve babada varsa çocuklarda görülebilir. Özetle, takıntı hastalığı genlerle geçebilir.

Beyinde salgılanan serotonin hormonunda olan bozukluklar takıntı hastalığına neden olabilir.

Çocukluk çağında yaşanan travmalar takıntı hastalığına neden olabilir. 0-6 yaş arasında yaşanan çeşitli olumsuz deneyimler psikolojik bozulmalara neden olabilir.

Anne ve babanın tavırları takıntı hastalığına neden olabilir. Anne ve babanın çok kuralcı olması, detaycı ve yargılayıcı olması bu hastalığa neden olabilir. Bu durumda çocuk katı kurallara sahip olabilir. Bu kuralları zamanla hiç esnetmez ve yaşamını zorlaştırır. Bu çocuklar kendilerini ağır olarak eleştirir ve suçluluk duygusu çekerler. Bu da zamanla içe kapanma ve katı kuralları takıntıya döndürmeye kadar varabilir.

Temizlik takıntısı, temelinde kişide kendini kirli hissetme ile ortaya çıkar. Aslında kişi ruhsal kirlilik yaşamaktadır. Bunu zamanla suçluluk duygusu ile birleştirince temizlik takıntısı ortaya çıkar.

Takıntı hastalığı tedavisi

Takıntı hastalığının tedavisinde hastanın takıntıları olduğunu kabul etmesi ve tedaviyi istemesi gerekmektedir. Pek çok takıntı hastası, ben bunları kendim çözerim diyerek yıllarını bu hastalıkla geçirir. Oysa, tedaviye ne kadar erken başlanırsa o oranda başarı elde edilir. Takıntı tedavisinde, antidepresanlar ve psikolojik terapiler kullanılır. Endişe ve kaygı antidepresan ile önlenir. Psikolojik terapiler ile de geçmişte yaşanan travmalar ve takıntıya neden olan düşünceler ortadan kaldırılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.