Menu

Tahin ve pekmezin faydaları

baş

Çok eski dönemlerden bu yana Türk mutfağının baş tacı olan tahin ve pekmez bizim için önemlidir. tahin, susamdan elde edilirken, pekmez üzüm, incir ve dut gibi meyvelerin kaynatılıp şurup haline gelmesi ile oluşur. İşte, tahin ve pekmezin faydaları ;

pekmez

Susam, içerdiği bol B vitamini sayesinde antidepresan etkiye sahiptir ayrıca hücre yenilemesi, mide ve karaciğer dostudur. Cinsel performansı arttırır, safra taşlarının düşürülmesinde, bronşit ve astım tedavisinde, idrar söktürülmesin de, bağırsak hareketlerini düzeltmede sıklıkla kullanılır. susamın ezilmiş hali olan tahin bu nedenle kullanılmalıdır.

pekmez3

Pekmez, enerji sağlar, kemik gelişimini destekler, kan hastalıklarında, demir eksikliğinde kullanılır. İshalde bol mineral takviyesi sağladığından önerilir. Vücutta su kaybını engelleyerek dengede tutar.

tahin1

Pekmez, çeşitli meyvelerin sıkılarak 50-60 derecede 15 dakika kadar kaynatılması ile elde edilir. Pekmezde, karbonhidratlar vardır. fakat, bunlar sindirimi zorlamayan iyi karbonhidratlardır. Yenildikten hemen sonra, kana karışarak hızla enerji veren pekmez kalsiyum ve demir içerir.

tahin4

Tahinde, yağ, protein ve aminoasitler bulunmaktadır.

One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.