Süt hakkında araştırmalar
Menu

Süt hakkında araştırmalar

süt baş

Süt doğduğumuz andan itibaren hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Sütten üretilen yoğurt, kefir, peynir gibi yiyecekler insan vücudu için çok da gerekli olan çeşitli vitamin ve minerallerin kazanılması için gereklidir. Çocukluk çağlarında kemik gelişimi için ilerleyen yaşlarda kemik erimesi için süt kesinlikle alınmalıdır.

süt1

Süt, tanrısal bir biçimde beslenmemizin temel taşı olan yağ, karbonhidrat ve proteini tam yeteri düzeyde içinde barındırır. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengindir. B2, B12,C,D,K,A vitamini barındırır. 1 bardak süt vücudumuz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri barındırır.

süt2

Uzmanlar, yetişkinlerin günde 2-3 bardak, çocuklar, menopozlu kadınlar ve emziren annelerin 3-4 bardak süt tüketmesi gerektiğini söylüyorlar. Süt içinde ki proteinler, bitkisel proteinlere göre çok yararlıdır. Süt içinde ki proteinler kemik dokusunu geliştirirken, yara ve iltihapları geçiriyor.

süt3

Günlük olarak yetişkin bir insanın yaklaşık 1000mg. kadar kalsiyum almalıdır. Bu oran 2 bardak süt ile sağlanabilir. Başka türlü, 4 kilogram et, 6 kilogram patates yerseniz 1000 mg. kadar kalsiyum alırsınız. Vücudumuzda kalsiyum miktarı azaldığında kan kalsiyumu dengelemek için, kemik dokusundan kalsiyum çalar. Bunun sonucunda kemikler erir, dişler kaybedilir. Daha da ilerlerse, uyku sorunları ve kas krampları oluşur.

süt4

Yüksek kalsiyum alımı yapıldığında iyi kolesterol hızla yükselir ve bunun sonucunda kalp hastalıkları riski düşer. Tuzu azaltılmış diyet, her öğünde süt ve süt ürünleri kullanılan diyetler çok daha başarılı kilo vermeyi sağlıyor. Yüksek kalsiyum içeren diyetlerin özellikle bel ve karın çevresinden yağ yakımını arttırdığı ortaya çıkan bir gerçektir. Bunun nedeni, vücudumuzun salgıladığı kalsitirol denilen hormonun kalsiyum ile dengelenmesidir. Bu hormon dengelendiğinde yağ depolarından yağ yakımı başlıyor. Fakat, süt yerine yoğurt, ayran ve peynir tüketildiğinde yağ yakımı hızlanır ve doyma hissi oluşur.
One Response
  1. Suyla ilgili ilginç bilgiler Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.