Süspansiyon nedir, nasıl çalışır
Menu

Süspansiyon nedir, nasıl çalışır

süspansiyon nasıl çalışır

Süspansiyon nedir, nasıl çalışır

Bir otomobilin performansının artmasına yardımcı olan en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz süspansiyon sistemidir. Performans dendiğinde akla ilk olarak motorun gücü, torku ya da 0’dan 100 km’ye kaç saniyede çıktığı gibi özellikler gelir. Ancak, otomobil ne kadar güçlü olursa olsun, kontrol edilemedikten sonra bu gücün hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla, otomobil üreticileri bunu sağlamak için süspansiyon sistemlerini öne çıkardılar.

Süspansiyon sistemi sayesinde, otomobil lastiklerinin yol ile olan sürtünmesi maksimuma çıkarılarak yol ile olan bağlantısının sürekli olması, sürüş kontrolü en uygun düzeye çıkarılarak da kusursuz bir dönüş yapabilme imkanı sağlanmaktadır. Bir süspansiyon sistemi; şasi ( aracın motor ve diğer elemanlarını barındıran ana kafes-gövde yapısıdır.), direksiyon sistemi, tekerlekler ve lastikler ile süspansiyon sisteminin tamamından oluşmaktadır.

Süspansiyon sistemini oluşturan parçalar;

Yaylar

Amortisörler

Askı Sistemleri

Denge Çubukları

Rotiller

süspansiyon sistemi

Yaylar: Yaylar da kendi içinde yaprak yaylar, helisel yaylar, burulma çubuklu yaylar, pnömatik yaylar ve hidro pnömatik yaylar olarak 5 çeşittir. Aracın tekerlekleri dışında tüm yükünü üzerlerinde taşıyan, esneklikleri sayesinde tekerleklerin tümseklerde şasiye yakınlaşıp, çukurlarda da şasiden uzaklaşmasını gerçekleştiren en az sarsıntının hissedilmesini sağlayan elemanlardır.

Amortisörler: Bir tümsekten geçen aracın tekerlekleri şasiye yakınlaşır ve yay iyice sıkışmış olur. Sıkışan yay eski haline dönerken tekerlekleri büyük bir güçle geri iter ve aracı yukarıya doğru sektirir. Yukarıdan aşağı inen araçta yay tekrar sıkışır. Bu durum araç seyir halindeyken sürekli olur ki, bunu önlemenin tek yolu da sürekli olan bu salınımları absorbe etmeye yarayan amortisörlerdir.

Askı sistemleri: Tekerleklerin araçla olan bağlantılarını sağlayan sistemlerin hepsine birden askı sistemi denmektedir. Sabit ve serbest askı sistemi olarak iki türü bulunan askı sistemleri, viraj alındığı sırada tekerleklerin yola düz basmasına imkan vererek, yol yüzeyinde bulunan tümsek ve çukurların ortaya çıkardığı yanal titreşimlerin en aza indirgenmesini sağlamaktadır. Önde bulunan sisteme ön askı sistemi, arkada olan sisteme de arka askı sistemi adı verilmektedir.

Denge çubukları: Stabilizatör olarak da anılan denge çubuğu, araçların viraj aldıkları sırada merkez kaç kuvvetinin etkisi ile dışa doğru savrulan araç gövdesinin tekerlekler ile olan açı farkını en aza indirerek daha kontrollü bir hareket kabiliyeti sağlar. Diğer bir ifade ile; virajlardaki savrulma neticesinde dışta kalan yay sıkışmaya, içte kalan yay da açılmaya zorlanmaktadır. Denge çubuğu ise, tekerlekler arasındaki bu farklı durumu burularak azaltmaktadır. Bunun neticesinde aracın savrulmasını engeller ve daha çok direksiyon hakimiyeti sağlar.

Rotiller: Aks başının alt ve üst salıncaklara bağlantısını sağlayan küresel mafsala rotil denmektedir. Alt salıncağa bağlanana alt rotil, üst salıncağa bağlanana ise üst rotil denmektedir. Bir nevi eklem görevi gören rotiller, aks bağlantılarının tekerleğin farklı durumlarında bile bağlantının kesintisiz olmasını sağlar. Aracın ön tekerleği bir tümsek üzerinde ise, rotiller aksı hafifçe yukarı kaldırır ve bağlı kalmasına imkan verir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.