Süper gıdalar (Yüksek miktarda faydalı besin içeren gıdalar)
Menu

Süper gıdalar (Yüksek miktarda faydalı besin içeren gıdalar)

süper gıdalar

Bazı gıdalar, kalp ve damar sistemi, şeker hastalığı, tansiyon ve kanserin gelişimini engellemesi nedeni ile isimleri süper gıda olarak adlandırılmıştır. Süper gıdalar yapılan klinik deneylerle ispatlanmışlardır.  Ceviz, brokoli, böğürtlen bunlara örnektir.

gıdaların faydaları

Zeytin ve zeytinyağı

Damar sağlığı özellikle koroner damarlara olan etkisi ile kanserden koruyan zeytinyağı, tam bir süper gıdadır. Tekli doymamış yağ asitleri, polifenoller ve oleuropein nedeni ile güçlü antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürerek, iyi kolesterolü arttırır. Günde 2 kaşık kadar tüketmek, tüm bu hastalıkların riskini düşürür. Zeytin yaprağı ise, şeker düşürücü ve antibiyotik etkisi ile bilinir.

Nar ve nar suyu

Damar sertliği, prostat kanseri, kan basıncını düşürmesi, damar sertliğini önlemesi, meme, bağırsak ve akciğer kanserinde kanserin gerilemesi antioksidan nar sayesindedir. Narın içinde olan punicalagin isimli madde en önemli antioksidandır. Özellikle narın içinde ki beyaz kısımlarda mutlaka yenilmelidir.

Brokoli

Karaciğerin en büyük destekçisi olan brokoli aynı zamanda, kansere karşı bir koruyucudur. Kolon, meme, tiroid ve diğer kanserlerden koruma yaparken, karaciğerde bazı enzimleri aktive ederek, zararlı toksinleri vücuttan atar. İçinde, kalsiyum, manganez, potasyum, fosfor, B2, B6, K ve C vitamini bulunur. Kemik erimesine ve sigara içenlere özellikle önerilir.

Yaban mersini

Yaban mersini, çilek ve böğürtlen gibi meyvelerin ortak özelliği şekeri düşürmesidir. Meme, prostat ve ağız kanserlerinde koruyucudur. İdrar yolu enfeksiyonları için uzun dönemlerdir kullanılır. İçinde olan antosiyanin maddesi, iltihapları engeller. Salisilik asit, magnezyum,C ve B vitamini, potasyum, folik asit, demir ve niasin nedeni ile süper gıdalar arasındadır.

Böğürtlen

İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan böğürtlen, ağız içi yaralarda da çok etkilidir. Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, görmenin artması, ülser ve gastiritte en önemli gıdadır. Ayrıca kanser ile savaşan bir meyvedir.

Sarımsak

Tansiyonu düşürmesi, mideyi rahatlatması, kan kolesterol düzeyini dengelemesi, yorgunluğa iyi gelmesi başlıca özelliğidir. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir.

Badem ve ceviz

Haftada 5 kez bir avuç badem ve ceviz tüketenlerde, kalp hastalığı ve kalp krizi riski düşmektedir. Çünkü, ceviz ve bademde olan yağlar sağlıklı yağlardır.Ceviz ve badem içinde olan sağlıklı yağlar, kan kolesterolünü düşürür, folat, E vitamini ve potasyum kalp hastalıklarına karşı korur. Ayrıca tip 2 diyabetin oluşumunu engeller.

Antep fıstığı ve fındık

Antep fıstığında folat, potasyum, çinko ve steroller gibi sağlığa faydalı mineral ve vitaminler bulunur. Kanda kolesterolü düşürür. Fındık %70 oranında yağlıdır. Fakat bu yağlar sağlığa faydalıdır. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur.

süper gıdaların faydası

Kırmızı şarap, üzüm ve üzüm suyu

Yağlı gıdalar yenilmesine rağmen, kırmızı şarap içilen bazı bölgelerde kalp hastalığı görülme oranı yok denecek kadar azdır. Kırmızı üzüm kabuğunda antioksidan pek çok madde bulunur. Kanın pıhtılaşmasını azalttığından kalp hastalıklarına ve krizine karşı ciddi bir koruyucudur. C vitamininin etkisini arttırır, serbest radikal etkilerini düşürür ve üzümün çekirdeği C vitamininden 20 kat daha güçlüdür.

Çikolata

Çikolata içinde olan flavonoidler ciddi antioksidan içerir. Kötü kolesterolü düşürür, damar sertliğinin önüne geçer. Özellikle bitter çikolata kalp sağlığı için en faydalı olandır.

Yeşil, siyah ve beyaz çay

Flor ve manganez açısından zengin olan çay, en önemli süper gıdalar arasındadır.  Kemik erimesi, kemik kırıkları, diş çürükleri, mide kanseri, kalp krizi riski çay ile düşer. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır.  Kilo verme için en ideal çay yeşil çaydır.

Domates ve likopen

Domates gibi kırmızı meyve ve sebzeler içinde likopen isimli antioksidan bir madde vardır. Prostat kanseri, akciğer ve mide kanseri likopen sayesinde görülmez. Prostat kanseri riski domates yiyenlerde daha düşüktür.

Kuru fasulye, nohut ve mercimek

Haftada en az 3 gün kuru fasulye , nohut ve mercimek yemek bitkisel protein almaktır. Bir bardak mercimek 17 gr. protein içerir. İçinde bol lif olan bu gıdalar, kolesterolü düşürür, kalp hastalıklarından korur. Kilo verdirerek, şeker hastalığında kan şekerini düşürür.

Yoğurt ve kefir

Yoğurt sindirim sistemini rahatlatır, kilo verdirir ve bağırsaklarda yararlı bakterileri arttırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden yoğurt, kanser, kolesterol, egzama ve kansere koruyucudur. Kefir farklı bir mayalama ile yapılır. Kefirin başlıca özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Tümör gelişimini durdurur ve mantar ve mikropları öldürür.

Karadut, kiraz ve vişne

Karadut kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklığı kuvvetlendirir, kansere karşı korur. Ağızda yaraları önler ve iyileştirir. Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir. Karbonhidrat, posa ve protein açısından zengin olan kiraz ve vişne, A, B1,B2, kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum barındırır. Gut hastalığına, bağışıklık sistemine, kanda ki ürik asitin düşmesine faydalıdır.

Turunçgiller

Turunçgiller, kansere karşı koruyucudur. İnme, diyabet, kanser, kalp ve damar hastalıkları için yararlıdır. Günde 1 adet portakal yenilmesi önerilir. Özellikle portakalın, kabuğunun hemen altı çok değerlidir.

Yulaf ve keten tohumu

Yulaf içinde olan lif, protein, E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko, bakır, selenyum nedeni ile çok yararlıdır. Bağışıklık sistemini korur, kolesterol ve şeker hastalığına yakalanma riski düşer. Keten tohumu, omega-3 açısından zengindir. Kötü kolesterolü düşürür, iltihap önler, kan şekeri ve tansiyonu dengeler.
2 Comments
  1. Hüseyin Serdar Tanal Cevapla
  2. nurettin bozdogan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.