Menu

Suikasta kurban giden 5 önemli isim

suikasta kurban giden önemli kişiler

Bazı ünlü siyaset ve devlet adamları yaşadıkları dönemlerde büyük izler bırakmışlardır. Fırtınalı geçen bir hayatların ardından önemli bazı isimler suikasta kurban gitmişlerdir. İşte, suikasta kurban giden 5 önemli isim

mahatma gandhi

Mahatma Gandhi: Tam adı Mohandas Karamçand Gandi’dir. 1869 yılında dünyaya gelen Hindistan’ın bağımsızlık hareketi lideri olan seçkin siyaset adamıdır. Şiddet üzerine kurulmuş olan zulme karşı sivil itaatsizlik hareketinin lideri ve öncüsü olmuştur. Hindistan halkının babası şeklinde onurlandırılmıştır. 1934 yılından itibaren sürekli suikast girişimlerine maruz kalan Gandhi, 1948 yılında Nathuram Godse adlı bir Hindu milliyetçi tarafından suikasta uğramış ve öldürülmüştür.

benazir butto

Benazir Butto: Pakistan merkez solunda Pakistan Halk partisi genel başkanlığı yapan politikacı kadındır. Bir kadın olarak Müslüman bir ülkenin başbakanı olan Butto, Pakistan’ın ilk ve tek kadın başbakanıdır. 27 Aralık 2007 tarihinde seçim kampanyası sırasında, aracının açılır tavanından halkı selamlarken ateş edildi ve ardından da bir bomba aracın yakınında patladı. Saldırıda 54 yaşındaki Benazir Butto ile birlikte en az 20 kişi de hayatını yitirdi.

john f kennedy

John F. Kennedy: Daha çok isminin baş harfleri olan JFK olarak anılan John Fitzgerald Kennedy 1961 yılında ABD’nin 35. başkanı olarak göreve geldi. Teksas eyaletinin Dallas şehrinde eşiyle bir konvoyda yol alırken suikasta kurban gitti. Lee harvey Oswald suikastı yapan kişi olarak suçlanmıştı ancak duruşmaya çıkmasına 2 gün kala Jack Ruby adlı kişi tarafından öldürüldü.

arşidük ferdinand

Arşidük Ferdinand ve eşi Sophie Chotek: Avusturya – Macaristan kralı olarak 1914 yılında göreve geldiğinde ilk olarak Saraybosna’yı ziyareti sırasında eşiyle birlikte suikasta kurban gitti. Suikastı gerçekleştiren kişi Gavrilo princip adında bir Sırp milliyetçisiydi. I. Dünya Savaşının başlamasına sebep olaylardan en önemlisidir.

martin luther king

Martin Luther King: Amerikan siyaset ve din adamı olan Martin Luther King sivil haklar hareketinin lideriydi. Modern Amerikanın liberalizm tarihinde bir kahraman olarak gösterilen King, 35 yaşında Nobel Barış Ödülünü alan en genç kişiydi. 4 Nisan 1968 tarihinde Memphis’te bir motelin balkonunda suikasta kurban gitti.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.