Suç için kullanılan 7 inanılmaz tünel
Menu

Suç için kullanılan 7 inanılmaz tünel

gold digger soygunu tüneli

Çok eski dönemlerden bu yana insanlar kendilerine güvenli yollar oluşturmak için yer altına tüneller inşa etmişler. Çoğunun amacı güvenlik olduğundan herkes tarafından kullanılmaktaydı. Bazıları savaşlarda saldırı amaçlı olarak yapılmış, bazıları da günümüzde soygun ve kaçakçılık amacıyla inşa edilmiş. İşte, suç için kullanılan 7 inanılmaz tünel;

berlin banka soygunu tüneli

Berliner Volksbank Soygunu Tüneli – Almanya: Yaklaşık 41 metre uzunluğundaki bu tünel, bankanın yanında bulunan bir garaj kiralanarak kazılmaya başlanmış. Bir ay boyunca sesiz bir şekilde çalışılarak metal desteklerle yapılmış bir tünel. Bankadan yapılan soygunda 10 milyon Euro çalındı. Hırsızların hepsi değil ama bazıları yakalandı.

gold digger soygunu tüneli

Gold Digger soygunu – Brezilya: Tarihin en muhteşem soygunlarından biridir. 2005 yılında toplam 79 metrelik bu tünel sayesinde Brezilya Merkez Bankası kasalarından 40 milyon Euro çalınmıştır. Soygunla ilgili birçok kişi yakalansa da asıl soygunun lideri olan Paulo Sergio yakalanamadı.

ingiliz kaçakçı tünelleri

18. yüzyıl İngiliz kaçakçı tünelleri – İngiltere: 20 metre uzunluğundaki bu tüneller 18. yüzyılda çay, tütün, şeker, alkol ve ipek kaçakçılığında kullanılmışlar. Resimde görülen tünel de Hastings kasabası yakınlarında kısa zaman önce su hattı çalışmalarında ortaya çıkarılmış.

james bond tüneli

Joaquin “Shorty” Guzman’ın James Bond tüneli – ABD / Meksika sınırı:  ABD ile Meksika sınırındaki tüneller neredeyse sıradan bir durum olarak görülüyor. 1990 yılında narkotik ajanları oaquin “Shorty” Guzman’a ait 81 metre uzunluğunda bu tüneli keşfettiler. Bu tünelin özelliklerinden biri de Feliğpe de Jesus Corona adlı bir mimar tarafından yapılmış olmasıdır. Uyuşturucu kaçakçılığı yapılan bu tünelin orta kısmında dev bir bilardo masası bile vardı.

kanada abd uyuşturucu tüneli

Kanada – ABD sınır tüneli: Tüm gözler Meksika’dan ABD’ye uyuşturucu kaçakçılığı yapılan tünellere çevrilmişken, ABD’nin dost Kuzey komşusu Kanada sınırında da tüneller bulundu. Resimde görülen tünel tam 108 metre uzunluğunda. Tünelin bir ucu terk edilmiş bir evin oturma odasına çıkıyor. Tünel ahşap, metal ve betonarme ile güçlendirilmiş hatta taşıma için küçük bir araba bile vardı.

KFC tüneli

KFC tüneli – ABD: KFC’nin yanında bulunan mücevher mağazasını soymak için yaptıkları tünelin ucu KFC’den çıkan iki kafadar hırsız kuyumcu yerine KFC’yi soydular, ancak ellerindeki yemek yağları daha kurumadan polis tarafından yakalandılar.

kuzey kore saldırı tüneli

Kuzey Kore Saldırı Tüneli: 660 metre uzunluğundaki bu tünel Güney Kore’yi işgal etmek isteyen Kuzey Koreliler tarafından yapıldı. Bu tünelleri Kuzey Kore inkar etse de en sonuncusu 1990 yılında ortaya çıkarılmıştır. Saldırı amaçlı yapılan tünellerden biri olan resimdeki tünel turistlerin ziyaretine açılmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.