Su topu sporu
Menu

Su topu sporu

Su içinde, iki takımın topu kaleye sokma uğraşını içeren spora su topu denilmektedir. Takımlar, 7 kişiden oluşmaktadır, 2 yarı ve 4 periyot oynanmaktadır. Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Oyun her biri 7 dakika olmak üzere 4 devreden oluşur.

Su topu tarihi

Su topu, hız gerektiren bir takım oyunudur. Oyuncular, fiziki yeterlilikte ve akciğer kapasitesi geniş olmalıdır. 1870’li yıllarda İngiltere’de oynanmaya başlayan su topunun kuralları 1890 yılında belirlenmiştir. 1900 yılında Olimpiyat programına alınmıştır. FINA bünyesine bağlı olan su topu sporu, tam olarak 1937 yılında bugünkü halini almıştır. Su topu ülkemizde, 1930 yıllarda yaygınlaşmıştır. 1932 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü ilk su topu takımını kurdu.

Su topu nasıl oynanır?

Su topu oynanan havuzlar, 33 metre uzunluğunda ve 25 metre eninde olmalıdır. 1.90-2 metre derinlik olan havuzlar kullanılır. Havuzun her iki tarafında yüksekliği 90 cm. olan kaleler vardır. Her takımda 13 oyuncu vardır, fakat 6 hücum, bir kaleci oyuna başlar. Oyuncular, mavi ve beyaz boneler takarlar ve bu bonelerin üstünde numaralar bulunur. Su topu maçları, 7 dakikalık toplam 4 devre yani 28 dakika olarak oynanmaktadır.  Bu devreler arasında 2 dakikalık molalar bulunmaktadır. Bir atılan topun gol olması için, kale çizgisini geçmiş olması gerekmektedir. Her takımın atak yapabilmesi için, 5,5 dakika vardır. Bu süre bittiğinde top karşı takıma geçer. Oyuncu değişikliği sadece molalarda yapılır. Topu iki elle tutmak, topu sürerken topun suyun altına girmesi, elinde top olmayan karşı takım oyuncusuna müdahalede bulunmak, karşı takım oyuncusunu itip, kakmak, 35 sn. topu kullanmamak faul kabul edilmektedir.  Eğer bir kişinin kasti faul yaptığı kabul edilirse, hakem tarafından oyundan çıkarılır ve kale arkasına alınarak, 20 sn. oyun dışı kalır ve daha sonra oyuna geri döner. 3 defa üst süte faul yapılırsa oyun dışı kalır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.