Menu

Su küre nedir

Su küre nedir, su küre hakkında detaylı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz…

Dünyamız belirli tabakalardan oluşmuştur. Bunlardan biride su küre yani hidrosfer tabakasıdır. Yeryüzünde olan tüm su kaynakları yani okyanuslar, denizler ve akarsular birleşerek hidrosferi oluşturmaktadır. Dünyamızın ¾’ünün su ile kaplı olduğunu biliyoruz, bu nedenle hidrosfer büyük bir tabakadır.

Hidrosferin genel tanımı

Bu gün hidrosferin %98’ini denizler ve okyanuslar oluşturmaktadır. Su küre veya Hidrosferin kalınlığı, deniz seviyesine göre +3800 metre ile -11033 metre arasındadır. Dünyanın %70’ini Hidrosfer, yaklaşık %29-30’nu karalar oluşturur. Kuzey yarım kürede, %61 hidrosfer, %39 karalar iken, Güney yarım kürede, %81 hidrosfer, %19 karalar şeklindedir. Ayrıca üzerinde olan akıntılar sayesinde, sıcaklık değerleri farklıdır. En çok bildiğimiz Gulf Stream okyanus akıntısı ve Labrador okyanus akıntısıdır.

Su küre ( hidrosfer )’in özellikleri

Hidrosferin dünya üzerindeki yüzölçümü, yaklaşık olarak 361.000.000 kilometre karedir. Bunun yaklaşık olarak 350.170.000’i tuzlu su, kalanı tatlı sudur. Hidrosferi oluşturan okyanuslar, Pasifik okyanusu, Atlantik okyanusu ve Hint okyanusudur.  Pasifik okyanusu, 180.000.000 kilometrekare, Atlantik okyanusu, 106.000.000 kilometrekare, Hint okyanusu 75.000.000 kilometrekaredir.  Hidrosferde büyük alan kaplayan okyanusları denizlerden ayıran özellikler, derinlik, kapladıkları alan, tuzluluk, akıntılar, sıcaklık, karaların fiziksel özelliklerinden etkilenmedir. Dünya üzerinde bulunan her ada, bir kıtaya ait ve parçası sayılır. Bu nedenle denizlerde bir okyanusun parçası sayılmaktadır. Denizleri, hangi okyanustan meydana gelmesi ile üç kısımda incelemek gerekir. Okyanusların hemen yanında, kıtaların içine kadar girmiş olan körfezler halinde olan denizlere kenar denizler denmektedir. Okyanus ile bağlantısı, dar bir boğaz olan denizlere Karalar ve kıtalar arasında kalmış denizler denmektedir.  Okyanus ile hiçbir bağlantısı olamayan, suları tuzlu olan denizlere kapalı denizler denilmektedir. Bir litre okyanus suyunda 35 gr. tuz vardır. Bunun dışında sodyum klorür, potasyum klorür, magnezyum klorür ve magnezyum sülfat bulunmaktadır.

18 Yorum yapılmış
 1. şeyh bekir akdoğan Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. suphan Cevapla
 4. AŞkINa YaNdIm Cevapla
  • suphan Cevapla
 5. deronik Cevapla
 6. Deli Nakrüg Cevapla
 7. Deli Nakrüg Cevapla
 8. ceren Cevapla
 9. dilara Cevapla
 10. dilara Cevapla
 11. sonsy Cevapla
 12. elif Cevapla
  • AŞkINa YaNdIm Cevapla
 13. sevim Cevapla
 14. uygar Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.