Su içsem yarıyor diyorsanız, bu makale tam size göre
Menu

Su içsem yarıyor diyorsanız, bu makale tam size göre

şişmanlık

Fazla kilolar hemen herkesin sorunu ve sorulduğunda da su içsem yarıyor diye bir savunma mekanizması geliştirilmektedir. Yazımızda, şişmanlık yani aşırı kiloya nelerin neden olduğu ve metabolizma ile ilgili bilgiler sunmaya çalışacağız.

Şişmanlık nedir ve şişmanlığın sebepleri nelerdir?

Şişmanlık, vücutta gereğinden fazla yağ birikmesi nedeniyle meydana gelen ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Hareketsiz yaşantı, fazla yemek yeme, hormonal ve genetik sebepler, alkol tüketimi, sigaranın bırakılması, psikolojik sebepler ve metabolizmanın yavaşlaması gibi etkenler şişmanlığa sebep olabilmektedir. Bu etkenler kişinin yaşam süresini ve yaşam kalitesini de düşüren önemli olgulardır. Ortaya çıkan komplikasyonları arasında kalp-damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kanser, karaciğerde yağlanma, solunum sorunları, safra kesesi problemleri, adette düzensizlik, kısırlık ve eklem rahatsızlıkları sayılabilir.

Şişmanlıkta tedavi nasıldır?

Şişmanlık tedavisinde en sağlıklı neticeler dahiliyeci, endokrinolog, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapist uzmanlarının birlikte çalışmaları ile alınır. Yapılan klinik muayene sonrasında kan tahlilleri değerlendirilmeli, sonra bir uzman diyetisyence diyet programı hazırlanmalıdır. Kişinin yaşam şeklinde spor ve egzersizlere yer vermesi sağlanmalıdır. Yapılan tedavilere destek olması amacıyla ilaç tedavisi, gıda takviyeleri ya da cerrahi uygulamalar düşünülebilir. Son olarak da hasta kilo koruma programına dahil edilerek tedavinin iyi sonuç vermesi sağlanmalıdır.

Metabolizma hızı ne demektir?

Metabolizma hızı dendiğinde, dinlenme halinde vücut ısısının korunabilmesi, organların çalışabilmesi ve hayati faaliyetlerin devam ettirilebilmesi için gereken enerji harcaması anlaşılmaktadır. Düşük metabolizma hızı, aşırı yemek yenmemesine ya da diyet yapılmasına rağmen kilo vermenin önüne geçebilir. Bazen kilo alınmasına bile sebep olabilmektedir. Bundan dolayı da şişmanlık ile ilgili tedavilerde enerji alımının kontrol edilmesinin yanında harcanan enerjinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

metabolizmanın yavaşlaması şişmanlık

Metabolizma hızının yavaşlama nedenleri:

Öncelikle hareketsiz yaşam, yaşın ilerlemesi, hipotiroit türü hastalıklar, hormonal bozukluklar, zayıflamak amacıyla yapılan düşük enerjili diyetler ve sürekli kilo alıp vermeler metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Her şeye rağmen kilo verilemiyorsa, bunun altında yatan başka bir sebep de varsa kişinin metabolizma hızını ölçtürmesi ve bazı kan tetkikleri yaptırması gerekir.

Metabolizma hızının yavaşlığı nelere sebep olur?

Bu durum az yemeye veya yavaş kilo verilmesine sebep olmaktadır. Metabolizma hızı ölçtürüldükten sonra buna göre yapılan bir diyet ve egzersiz planıyla zayıflanabilirse metabolizma hızının yavaşlaması önlenebilir. Bu sayede, kilo vermenin hangi doğrultuda olacağı ve yaşanabilecek hayal kırıklıklarının önüne de geçilebilir.

Metabolizma hızı nasıl hesaplanmaktadır?

Yaş, cinsiyet, boy ve ağırlıkları aynı olan iki kişinin fiziki aktivite oranları değişiklik gösterebileceği için metabolizma hızı da farklıdır. Bundan dolayı da standart bazı ölçme yöntemleri doğru neticeler veremez. Yeni geliştirilmiş olan bazı ekipmanlar ile metabolizma hızının doğru hesaplanması mümkün olabilmektedir. Sonrasında da doğru bir beslenme programı yapabilmek mümkündür.

Metabolizma hızının arttırılması için yapılabilecekler:

Kişi, beslenme programında aldığı yağ miktarını sınırlandırmalıdır. Yağlar, vücutta kaslara göre daha az enerji harcamaktadır. Bu metabolik hızın azalmasına neden olduğundan vücut kendi ağırlığını korumaya çalışır ve daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı da kas oranlarının da arttırılması gerekmektedir. Günlük 5-6 öğünden meydana gelen az ve sık beslenme biçimine geçilmelidir. Şayet uzun müddet aç kalınırsa metabolizma hızında yavaşlama görülür. Bol miktarda sıvı tüketmek, az yağlı süt, yoğurt, ayran, kuru ya da taze meyveler metabolizma hızının artmasını sağlayabilir.

Doğru diyet nasıl yapılır? İdeal kilo nasıl verilir?

Gerçek kilo verme vücuttaki yağ kütlesinin azalmasıyla olmaktadır. Kaslardaki ve vücuttaki su kitlesinde yaşanan kayıplar, sağlık yönünden oldukça tehlikeli ve risklidir. Hazırlanacak olan diyet programları kesinlikle kişiye özel olarak yapılmalıdır.

Zayıflatma amaçlı diyet programları kişilerin özelliklerini göz önüne alan besin değerlerini içermelidir. Dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılabilmesi için, kilonun yavaş verilmesiyle beraber, verilen diyet ve egzersiz programının da bir yaşam şekli haline gelmesi lazımdır. Aylık 6 kilodan fazla kilo kaybı metabolik bakımdan sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.