Su hakkında bilmek istediğiniz her şey
Menu

Su hakkında bilmek istediğiniz her şey

suyun faydası

İnsan vücudunun yaklaşık %42-75’i sudur. Su yaşamamızı sağlayan oksijenden sonra gelen ikinci maddedir. Su olmadan yaşamamız imkansızdır.  Çünkü, vücudumuz su sayesinde çalışmaktadır. Yetişkinlerde vücudun %75’i sudur. Bu suyun %90’ı kas ve yumuşak dokularda, %10’u kemiklerde bulunur. Çoğunluk vücut hücrelerinde kalanlar ise damarlarda ve dokulara esneklik sağlayan hücrelerdedir.  Su olmadan sadece 1 hafta kadar yaşayabiliriz.

su içmek

Suyun vücudumuzdaki rolü nedir?

Besinlerin hücrelere taşınması, artık maddelerin hücrelerden atılması, vücudun toksinlerden arınması su sayesinde olmaktadır. Enerjinin oluşumu su sayesinde olur. Vücut ısısı yükseldiğinde su sayesinde düşürülür ve derinin elastik, canlı olması için su gereklidir. Dolaşım ve boşaltım sistemi su olmadan çalışmaz, bağışıklık sistemi su ile güçlenir. Gerekli olan su alınmayınca vücut zararlı olan toksinleri ter ve idrar ile atamaz hale gelir.

Su kaybı, dehidrasyon nedir?

Vücudun az su alması ya da fazla terleme ile kaybedilen su sayesinde vücudun susuz kalmasına dehidrasyon denilmektedir. Vücudun susuz kalmasının pek çok nedeni vardır.Uzun süren kusma, ishal, ateşli hastalıklar, alkol tüketimi, protein diyetleri ve idrar söktürücü kullanmak vücudu susuz bırakabilir.  Vücudun susuz kaldığının başlıca belirtisi ise, hasta ve yorgun hissetmek, kabızlık, kuru deri, burun tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonları, kuru öksürük, baş ağrıları ve böbrek taşları olarak bilinir.  Vücudumuz dehidrasyona girmeden su içmeyi susadığımızı bildirerek sağlar. Fakat, susama hissi vücut çok susuz kaldığında oluşabilir. Bu nedenle susamadan su içmeye alışmak çok önemlidir. Yaşlılarda susama mekanizması yavaşlar. Su içme alışkanlığını kazanmak çok önemlidir.

Ne kadar su içilmelidir?

Vücudumuz suyu kendi mekanizmasını çalıştırmak için sürekli olarak kullanır. Bu nedenle su kaybına uğrar. Normal bir yetişkinin eğer fiziksel efor harcamıyorsa günde 10 bardak su içmesi gerekir. Fiziksel aktivitesi fazla olanların ve sıcak bir ortamda yaşayanların su gereksinimi bundan çok daha fazladır. Özel bazı durumlarda ve hastalıklarda su gereksinimi artar. Gebelikte, ishalde su gereksinimi %50 daha artar.

Vücuda gerekli olan su nerelerden alınır?

Su ihtiyacı yemekler ve içecekler ile karşılanır. Vücudun kendisinin besinlerden aldığı su, karbonhidrat ve yağlardan alınır. Sebze ve meyvelerde %75-90 su, etlerde %50 su vardır fakat pişirme şekilleri ile bu su kaybedilebilir. Çorbalar, süt, ayran, bitki çayları, meyve suları günlük sıvı alımını desteklerler. Fakat en önemli kaynak içilen sudur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.