Stresten kurtulmak için yapılacaklar
Menu

Stresten kurtulmak için yapılacaklar

stres baş

Metropol hayatı ve iş koşullarının ağırlığı hepimizi stresli bir hayat yaşamaya mecbur bırakıyor. Trafik kabusu ile birleşen yaşamda stresten uzak durmak sanıldığı kadar kolay değil. Uzmanlar, stresten kurtulmak için belirli öneriler veriyor. İşte liste ;

Businessman Holding Head in Hands

Sabahları yataktan kalktığınızda mutlaka ılık bir duş alın. Akşam eve geldiğinizde bu olayı tekrarlayın. Ilık su vücutta bulunana tüm negatif elektriği toplayacak ve sizi rahatlatacaktır. Yüzünüzü gül suyuna batmış bir pamuk ile temizleyin. Gül suyu rahatlamayı sağlar. Kolay sinirlenme huyunuz varsa evde ya da ofiste sandal ağacı tütsüsü yakın. Sandal ağacının yağı ile şakaklara yapılan masaj da strese iyi gelmektedir.

stres2

Sürekli bilgisayar başında çalışıyorsanız çalışırken kendinize ufak molalar verin. Bu molalarda yürüyün, açık havaya çıkın ve nefes alın. Bu çalışma stresinizi yavaşlatacaktır. Yağlı ve kızarmalı yiyeceklerden uzak durun. Bu tarz yiyecekler hazım problemi, gaz ve şişkinlik yaratırlar. Böylece kendinizi daha huzursuz ve depresif hissedersiniz. Akşamları daha hafif yiyerek kendinizi rahat hissettirin.

stres3

Çok sevdiğiniz bir manzara resmi veya taze çiçeklerle dolu bir vazoyu karşınıza alın ve sinirlenince onu seyredin. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Zaman geçirdiğiniz ve uzun kaldığınız iş yeri ya da evdeki odanızda açık mavi ve yeşil tonları kullanın. Bu tonların sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. İş yerinizde büyük stres yaşıyor ve işlerinizi yetiştiremiyorsanız, kendinize haftalık ya da günlük iş listesi yapın. Böylece yoğunluğunuzu düzene sokarak programlı çalışabilirsiniz.

stres4

Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden işleri bir düşünün. Bu işlerden kendinize hobiler çıkarın. Hobiler boş vakitleri değerlendirirken sizi stresten de arındırırlar. Yapılan araştırmalarda puzzle yapmanın bedeni ve ruhu dinlendirdiği ortaya çıkmıştır. Kendinize puzzle satın alın ve yapmaya başlayın. Her akşam iş dönüşü 20 dakikanızı bu konuda kullanın. Stresinizin arttığını hissettiğinizde, mizah dergisi veya internette eğlenceli vakit geçirin. 15-20 dakika bile sizi kendinize getirecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.