Menu

Strese iyi gelen hobiler

stresi alan hobiler

Yaz aylarının gelmesi ile stres hayatımızdan çıkmaya başlar. Daha fazla güneş almak, strese iyi gelir. Uzmanlar, strese karşı yapılacak olan en iyi şeyin bir hobi sahibi olmak olduğunu söylüyor. Hobi yapılırken yapılan testlerde kan basıncının düştüğü, depresyonun azaldığı anlaşılmıştır. İşte, strese iyi gelen hobiler ;

bahçe

Bahçecilik ;

Temiz havada bir bahçe ile uğraşmak kadar kendinizi iyi hissettirecek bir şey daha yoktur. Hatta bu hobi çok da faydalıdır. Sağlıklı sebzeler yetiştirilerek kendinize katkı yaratabilirsiniz. Bahçecilik için bir alanınız yoksa, evinizin balkonuna çiçek, sebze ekerek bu hobiyi yapabilirsiniz. Toprak daima üzerinizde olan negatif enerjiyi emer.

fotoğraf çekme

Fotoğrafçılık ;

Bu hobi için profesyonel yardım almak zorunda değilsiniz. Bir fotoğraf makinesi ile yaşamdan kareler yakalayabilirsiniz. Daha sonra bu fotoğrafları bir albümde ya da blogta toplayabilirsiniz. İlla profesyonel fotoğraf çekmek isterseniz, internetten veya halk eğitim merkezlerinin hazırladığı ücretsiz kurslara da katılabilirsiniz. Uzmanlara göre, fotoğrafçılık strese çok iyi gelen bir hobidir.

yüzme

Yüzme ;

Bu hobi için para yatırımı yapmanıza gerek yok. Bir mayo, gözlük ve havuz, deniz yeterlidir. Yüzme, sakinleştirici ve vücut enerjisini dengeleyici bir spordur. Üstelik, fazla yağları atmaya, vücudu şekillendirmeye yardımcıdır. Uzmanlar günde 30 dakika yüzmenin stres ve vücudumuz için çok faydalı olduğunu söylüyor.

yazma

Yazma ;

Kendinizi ve duygularınızı yansıtmanın en güzel yolu olan yazma, ruh sağlığımız için çok faydalıdır. Öfke, üzüntü duygularını kağıda dökmek sizi rahatlatacaktır. Hatta internet üzerinde açacağınız kişisel bir blog ile bunu ciddi bir hobi haline getirebilirsiniz. Uzmanlar, strese karşı sıkıntıları yazmayı öneriyor.

bulmaca

Bulmacalar;

Bulmaca çözmek başta Alzheimer olmak üzere pek çok hastalığa ve hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bulmaca çözerken odaklanmanız ve dikkatinizi vermeniz gerekir. Uzmanlar, çok stresli olduğunuz zamanlarda hayata bir ara vererek bulmaca çözmeyi öneriyor. Böylece, stresten uzaklaşırsınız. Pek çok bulmaca kulübü ile bunu bir hobi haline bile getirebilirsiniz.

yoga

Yoga ;

Yoga ve meditasyon ile zihin ve beden sağlığı kazanılır. Yoga sayesinde mutluluğa odaklanabilirsiniz. Yoga kurslarına katılamıyorum derseniz bugün internetten yoga ve nasıl yapılabileceği hakkında pek çok video izleyebilirsiniz. Yoga yapmayı hobi haline getirmek, stresten uzaklaşmak ve mutlu olmak için iyi bir yoldur.

okuma

Okumak ;

Günde altı dakika kadar okumak, kasların gevşemesine ve beynin dinlenmesine neden olur. Uzmanlar, çok stresli olduğunuz anlarda 5-6 dakika kadar sevdiğiniz bir kitabı okumanın çok faydalı olduğunu söylüyorlar.

müzik

Müzik ;

Çok eski zamanlarda müzik yardımıyla hastalıklar tedavi edilirmiş. En sevdiğiniz parça yada şarkıyı dinlerken huzur bulursunuz, beyniniz dinginleşir ve neşelenirsiniz. Bir müzik aleti çalma hobisini kazanırsanız strese karşı kendinizi güçlendirirsiniz. Piyano, gitar, keman gibi müzik aletlerini çalmayı öğrenmek dünyanın en iyi hobilerinden kabul edilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.