Stres, astım ve reflüyü tetikler mi
Menu

Stres, astım ve reflüyü tetikler mi

stres

Stres çağın vebası olarak görülmektedir. Yaşam şartlarının zorlaşması ve metropol hayatı hepimizi stresli hale getirmektedir. Stres, sizi rahatsız eden durumlarda vücudunuzun verdiği tepkiye verilen isimdir. Stresin pek çok sağlık sorununa neden olduğu zaten bilinmektedir.

stres kaynaklı hastalıklar

Stresli durumlarda vücudumuzda ne olur?

Stres ile karşılaşıldığında, beynimiz direk olarak kaç veya savaş mesajı yayınlar. Bu anda, kalp çok daha fazla kan pompalar, solunum hızı artar ve kan damarları genişler. Burada amaç, daha fazla oksijen almaktır. Göz bebekleri büyümüş, dalak kan üretmiş, karaciğer şeker depolamıştır. Sindirim hızı yavaşlamış ve oluşan enerji sadece beyin ve kaslara yönelmiştir. Bu durum daha uzun sürerse, vücutta ciddi hasarlar yaratır.

Stres vücutta ne yapar?

Stresli bir olaydan sonra vücudumuz çok fazla enerji kaybı yaşadığından kendini güçsüz, yorgun hisseder. Zamanla, bu ataklar artınca kişi uyku sorunları yaşar. Sinirlilik, konsantrasyon zorluğu, performans düşüklüğü yaşanır. Çarpıntı, panik atak, nefes darlığı, hazımsızlık, yutkunma sorunları, kilo verme, vücut direnci düşmesine bağlı olarak belirli hastalıklar görülmeye başlanır. Vücut tuz tutmaya başladığından tansiyon yükselir ve tansiyon kalbi yormaya başlar. Kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlanmıştır. Stres dönemi uzayınca, kas ve kemik kayıpları, şeker hastalığı oluşur.

Astım ve stres

Astım, nefes sıkıntısı çekilen ve tehlikeli bir hastalıktır. Astım hastalarının çoğunluğunda akciğer kapasitesinde düşüklük vardır. Astım krizlerinde hastalar, nefes almada zorluk, bayılma, öksürük tekrarlaması yaşarlar. Pek çok hasta bu krizlerde öleceğini bile düşünür. Hastanelerde oksijen desteği ve ilaçlar ile tablo düzeltilmeye çalışılır. Astımı olan hastalarda, stres çok güçlü bir tetikleme yaratır. Stres altında olan astımlı bir hasta sıklıkla astım atağı geçirebilir. Bu nedenle astım ve stres bir arada olmaması gereken iki şeydir.

Reflü ve stres

Midede bulunan asidin yemek borusunda olan kapağı gevşeterek yukarıya doğru çıkmasına reflü denilir. Başlıca belirtisi ağza gelen acı, ekşi sıvıdır. Öksürük ile başlayan reflü, mide asidinden kaynaklı bir hastalıktır. Stresli olan insanlarda mide asidi hızla artar bu da midede ağrı, ekşime ve yanmalar yapabilir. Pek çok insan, stres altındayken mide ağrısı ve bulantısı hatta kusmalar yaşar. Yapılan araştırmalarda stresin pek çok hastada reflüye neden olduğu bilinmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.