Stevia bitkisi
Menu

Stevia bitkisi

stevia kullanımı

Televizyonlardan ve internetten duymuşsunuzdur. Stevia isimli bir bitki şeker yerine geçiyor ama hiç kilo aldırmadığı gibi şeker gibi rahatsızlıklara sebep olmuyor. Uzmanlar şekere yeni alternatif olarak görülen Stevia bitkisini anlatıyor.

stevia

Yüzyıllardır Paraguay yerlileri tarafından tatlı yaprak ismi ile tarımı yapılan bu bitki, ülkemize ve dünyaya yeni tanıştırılıyor. Bitkinin yaprağını suya bıraktığınızda şeker tadı çok yüksek bir değerde oluşuyor. Şekere göre yaklaşık 3 kat daha şeker tadı verirken kalorisi 0 olan bu bitki ayrıca antioksidan etkiye sahip. Üstelik yapılan araştırmalarda, kanda ki glikoz değerini yükseltmemesi nedeni ile şeker hastaları rahatlıkla kullanabiliyor. Stevia bitkisi, Amerika, İngiltere, Fransa ve Japonya’da kullanılmaya başlandı. Amerika’da FDA onayı alan bu bitki rahatlıkla hiçbir toksit etki yaratmadığı için kullanılıyor.

kekte stevia

Sıcak ya da soğuk içeceklerde, pasta ve keklerde şekere doğal bir alternatif olarak kullanılıyor. Antiviral ve anti-mikrobiyal etkisi ile bitki aynı zamanda çok da faydalıdır. Şeker pancarından elde edilen şeker çağın hastalığı olan obeziteye davetiye çıkarıyor. Stevia bitkisi, kalori içermediğinden doğal tatlandırıcı olarak kullanılabiliyor. Diyet yapanlar, dişlerini korumak isteyenler ve şeker hastaları için çok iyi alternatif olan Stevia, kullanıma iyi bir alternatif.

şeker hastalığı

Sürekli yapılan araştırmalarda, rafine şekerin yarattığı hastalıklar korkutucu boyuttadır. Diyabet, kalp ve şeker hastalığının şeker ile tetiklendiğini artık hepimiz biliyoruz. Şeker kullanımı ile kanda glikoz seviyesi hızla artar. Şekerin dalgalanması ile kişinin metabolizmasında değişiklikler oluşur. Ani tatlı krizleri, iştah kontrolünün yapılamaması gibi sorunlar sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Bu nedenle şekere doğal bir alternatif olan Stevia bitkisini kullanmak çok faydalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.