Sporla Kilo Vermenin Püf Noktaları
Menu

Sporla Kilo Vermenin Püf Noktaları

Difficult exercise

Spor yaparak kilo vermek çok daha kolaylaşır. Fakat, bilinmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Spor yaparken kullanacağınız egzersiz programı ve yedikleriniz sayesinde etkin kilo verilebilir. İşte, spor yaparak kilo vermenin püf noktaları ;

spor yaparak kilo verme

Egzersiz iştahı etkiler mi?

Kilonuz normal sınırlardaysa egzersiz yaptığınızda iştahınız artar. Fakat, kiloluysanız egzersiz yapıldıktan sonra iştah azalır. Yapılan egzersiz sizi ne kadar yorarsa o kadar iştahınız azalır. Özellikle kilosu olanlar, yemek öncesi egzersiz yaparlarsa daha az yerler.

Kilo vermek için egzersizler, kalp ve damarların gücünü arttırmaya programlıdır. Bir egzersiz programı, ısınma, canlı egzersiz ve soğuma aşamaları ile yapılır. Isınma ve soğuma kısımları yağın yakıldığı noktalardır. Isınma egzersizi, yapılacak aktivitenin hafif olanı veya germe hareketleridir. Soğuma ise egzersizin yavaşlatılarak bırakılmasıdır. Soğumada yapılan germe hareketleri, kanın kalbe rahat dönmesini sağlar.

Canlı egzersiz nedir?

Canlı egzersiz hareketlerin en yoğun yapıldığı ve kalp atımının, soluğun hızlandığı noktadır. Kalp ne kadar hızlı atarsa o oranda oksijen ihtiyacı duyarak, enerji kullanır. Canlı egzersiz, ısınma hareketleri sonrası yapılan ve 20-60 dakika kadar olan süredir. Haftada 3-5 gün kadar yapılaması tavsiye edilir. En uygun süre, egzersiz yaparken, arkadaşınızla konuşacak nefesinizin olmasıdır.

Yürüyüş ve hafif koşu

Kollarında hareket ettiği hafif koşu etkili bir egzersizdir. Adım uzunluğu değil adım hızı arttırılarak yürünmelidir. Özellikle elde taşınan yük, enerjinin daha fazla harcanmasını sağlar. Örnek bir yürüyüş programı aşağıdaki gibidir ;

10 gün 5 dakika yavaş yürüme, 20 dakika hızlı, 5 dakika yavaş,

20 gün 5 dakika yavaş, 35 dakika hızlı, 5 dakika yavaş,

30 gün 5 dakika yavaş, 50 dakika hızlı, 5 dakika yavaş yürüyüş olarak planlanmalıdır.

Hareketsiz kişiler egzersize nasıl başlamalıdır?

Ağrı ve yorgunluk olmadan yürünebilecek mesafe ile yavaş yürüyüş yapılmalıdır. Düzenli yürüyüşlerden sonra, egzersiz hızı arttırılmalıdır. Baskı ve yorgunluk duymadan egzersiz programı yapılmalıdır.

Egzersiz ile yağ yakma yolları

Öncelikle doğru olan egzersiz seçilmelidir. Yürüyüş, hafif koşu gibi egzersizler normal kilolu olanlara uygundur. Aşırı kilolu olanlarda genelde bisiklet, yüzmek en ideal egzersizlerdir.

Yürüyüş yaparken adımları uzun atmak değil, daha kısa atmak önemlidir. Hızlı soluk alıp veriyorsanız bu sakıncalıdır. Burundan nefes alınarak, ağızdan verilmelidir. Kendinizi bitmiş ve yorgun hissediyorsanız vücudun kapasitesinin üstünde hareket etmiş olduğunuzdan mutlaka 1-2 gün dinlenin ve daha az egzersiz ile geriye başlayın. Egzersiz yapılırken ağrı ve yorgunluk, bitkinlik hissedildiğinde mutlaka durulmalıdır. Yapılan egzersizlerin yanında yapılan hafif diyetler kilo vermeyi kolaylaştırır. Çünkü, egzersiz sırasında vücudun ihtiyacı olan enerji yağ depolarından sağlanır.

Fazla kilo vermek ve yağ yakmak için yapılacaklar

Sabah erken kalkıp, kahvaltı yapmak,

Süt, peynir ve yoğurdun az yağlı olanını tüketmek,

Katı yağlardan uzak durmak, egzersiz sırasında elinde ağırlık olması, yavaş yürümemek,

Yavaş yemek yemek,

Az yağlı gıdalara yönelmek,

Yeşil çay tüketmek,

Su içmek,ara öğünler ile yemek yemek.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.