Menu

Spor yaparken vücudumuzda olanlar

spor

Yaşınız 40 yaş ve üzeri ise, ailenizde 1. derecede yakınlarınız arasında kalp krizi sonucu ölüm, sigara, yüksek tansiyon, şeker hastalığınız varsa spora başlamadan önce mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekiyor. Spor yaparken dikkat edilecekler ;

koşu

Uzmanlar, egzersiz sırasında çarpıntı, baş dönmesi ve terleme artışında mutlaka bir hekime gözükmek gerekliliğini söylüyor.  Özellikle, kalp hastaları sıvı kaybına karşı dikkatli olmalı, ani tansiyon oynamaları ve ritim bozukluğu riski nedeni ile spor yaparken düzenli olarak sıvı almalılar.

bisiklet sporu

Spor yaparken, kaslar eskisinden çok daha fazla enerji ister. Enerji oluşumu için vücudumuz fazla oksijen ihtiyacı duyar. Kalp daha fazla çalışır. Kaslar çalışmaya başlar ve ısınır. Akciğerlerimiz daha fazla çalıştığından oksijen çok fazla alınır. Kalbimiz, spor esnasında kan basıncını arttırır. Spor yapmaya devam ettiğinizde kalp kasları kalınlaşır ve güçlenmeye başlar. Böylece çok daha fazla kan pompalar. Bu nedenle, egzersiz sırasında nabzınız düşer, kalbi besleyen damarlar genişler.

spor yapmak

Beynimiz, spor yaptıkça dikkatini arttırır, yaşlanma etkileri yavaşlar ve en önemli olan büyüme hormonu salgılar.  Bir ağrı kesici etkisi yaratarak depresyonun ve bunamanın önüne geçilir.  Kemiklerimiz çok fazla yük altında kalır. Böylece, kemik erimesinin önüne geçilir. Bu nedenle, spor yaparken kemik sağlığı için ağırlık kaldırılması tavsiye edilir.

spor aktivitesi

Bağışıklık sistemimiz, spor yaptıktan yaklaşık 2 saat kadar sonra harekete geçer ve yaklaşık 1 gün boyunca aktif halde kalır. Kansere ve enfeksiyonlara karşı etkili bir durum oluşur.  Vücut ısımız spor sırasında çok fazla arttığından metabolizmamız terleyerek denge sağlamaya çalışır. Uzmanlar, her hangi bir rahatsızlığınız varsa spor yapmadan önce mutlaka bir doktora görünmemiz gerektiğini söylüyor. Spor esnasında fazla terleyerek elektrolit dengemizi bozmamamız için maden suyu ve su tüketmeliyiz. Vücudunuz, spor sonrası yavaş bir şekilde soğutulmalıdır. Birden bire soğuk havuza veya suya girmek kalbinizi ve tansiyonunuzu olumsuz etkiler.