Spiral ne zaman takılır
Menu

Spiral ne zaman takılır

 

spiralle korunma

En fazla kullanılan ve güvenilir doğum kontrol yöntemleri arasında spiral gelir. Spiral rahim içine uygulanan T şeklinde bir araçtır. Yumurtanın rahim içine geçmesini, spermin yumurtanın yanına geçmesine engel olur. Güvenilir olduklarından sıklıkla kullanılırlar.

spiral türleri

Spiral, 2-3 cm. boyunda T şeklindedir. T uçlarında bakır teller sarılıdır. Bu bakır teller, spermlerin ölmesini sağlar. Hormonlu spirallerde vardır. Bu tipleri, hormon salgılayarak rahim içine embriyonun tutunmasını engeller. Spiral takılması için öncelikle adet zamanı beklenir. Bunun başlıca nedeni, kadının hamile olup olmadığını kesinleştirmektir. Hamile olmayan kadınlara, spiral rahatlıkla takılır. Spiral kullanımında şişmanlık, menopoz, kalp ve tansiyon, sigara ve yaş fark etmemektedir. Bu nedenle spiral en yoğun kullanılan doğum kontrol aracıdır. Bir yaş sınırlaması yoktur. İsteyen herkese rahatlıkla kullanılabilir.

spiral ne zaman takılır

Spiral rahim içine yerleştirilen bir araçtır, rahmin yapısı üçgen şeklinde olduğundan spiralin şeklide üçgendir. Doğuştan rahimde anormallik varsa spiralin takılması imkansızdır. Genital enfeksiyonu olan kişilerde takılmamalıdır. Enfeksiyon geçiren kişilerde bağışıklık sistemi enfeksiyon ile uğraşırken, üzerine bir yabancı madde geldiğinde bağışıklık sistemi çöker. Bu nedenle, genital enfeksiyonu olanlarda kullanılmaz. Daha önce dış gebelik geçiren ve dış gebeliğe yatkın olanlarda da kullanılamaz.

Normal veya sezaryen ile doğum yapan kişilerde, yaklaşık 6 hafta kadar spiral takılması için beklenir. 6 hafta kesin bir süre değildir. Rahim içi muayene edildikten sonra spiral takılabilir. Doğum sonrası, rahim ağzı açıktır bu açıklığın kapanması beklenir. Rahim ağzı tam kapanmadan spiral takılırsa, yerinden kayacağından başarılı olmamaktadır. Düşük ve kürtaj sonrası spiral, adetin görüldüğü zaman takılabilir. Rahim içinin temiz olduğuna kanat getirilirse, düşük sonrası hemen uygulanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.