Spiral ne zaman takılır, spiral gebelikten nasıl korur
Menu

Spiral ne zaman takılır, spiral gebelikten nasıl korur

spiral ne zaman takılır

Spiral, doğum kontrolü sağlamak amacıyla rahme yerleştirilen ve bu amaçla en fazla tercih edilen uygulamadır. Yazımızda spiralin ne zaman takılması gerektiği ve gebelikten nasıl koruduğuna dair merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Spirali kimler, ne zaman takabilir?

Yeni doğum yapan ve emziren kadınlar, doğumdan itibaren 40 gün kadar sonra taktırabilirler. Spiral, hamile olmayanlarda daha çok adetin bitimine yakın, adet kanamasının azaldığı zaman diliminde takılır. Hekimlerin bazıları, adet kanamasının yoğun olduğu zaman dilimlerini de tercih edebilmektedir. Bu tercihin nedeni, hamilelik oluşma riskinin tamamen ortadan kalkmasıdır. Cinsel yollarla geçmiş bulaşıcı bir hastalığı bulunmayan, rahminde herhangi bir enfeksiyon olmayan ve uzun süre gebe kalmak gibi bir düşüncesi olmayanlara takılmaktadır. Beş yıl süreli bir spiral taktırıldığında bu sürenin bitmesine gerek olmadan, istendiğinde süresi sona ermeden önce de spiral çıkartılabilir.

Spirali kimler taktıramaz?

Hamile olma olasılığı bulunan kadınlara,

AIDS gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlara,

Kalp kapakçığında problemi bulunanlara,

Spiral bakırdan üretilmektedir. Dolayısıyla, bakır gibi maddelere alerjisi olan kadınlara,

Vajinasında enfeksiyon olanlara,

Adet sancıları çok şiddetli olanlara ve

Pap smear testi negatif olan kadınlara spiral takılamamaktadır.

spirali kimler kullanır

Spiral gebelikten nasıl korumaktadır?

Bir doğum kontrol ekipmanı olan spiral T şeklindedir ve rahmin içine yerleştirilir. Spiral taktıran kadınlarda, spiral, boşaltılan spermlerin canlılıklarını kaybetmesini ve yumurtalık kanalına geçmesini engellemektedir. Döllenmenin gerçekleştiği yumurtanın da rahimde tutunmasını önlemektedir. Spiralin özelliği, taktırıldığında korumaya başlaması çıkartıldığında ise korunmayı etkisiz kılmasıdır.

Spiralin koruma süresi 5-10 yıldır ve koruma özelliğini kaybetmemesi için beş yılda bir yenisiyle değiştirilmelidir. Gebeliğin önlenmesinde etkili bir araç olsa da tam olarak koruma sağlayamadığı durumlar da söz konusudur.

Spiral kullananlarda görülen şikayetler nelerdir?

Spiral taktıran kadınlarda işlemin hemen sonrasında kramp türü ağrı ve sancılar olabilmektedir. Bu durum geçicidir ve birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşir.

Spiralin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Bazı kadınlarda adet sancısında ve kanamda artış, enfeksiyon veya vajinada kaşıntı olabilmektedir. Daha ziyade spiral taktırma işleminden kaynaklanan bu durumlar spiralin çıkarılmasıyla birlikte sona ermektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.