Menu

Spiral kayması nedir

spiral kayması nedir

Spiral,  doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenilir olan rahim içi yerleşen bir araçtır. Çok fazla kullanılır ve etkili bir yöntemdir. Spiral kayması, spiralin rahim ağzından vajinanın içine doğru hareket etmesi ile oluşan durumdur. Kayan spiral nedeni ile hamile kalınabilir ve lekelenme, kanama oluşabilir.

spiral nasıl kayar

Spiral kayması ;

Spiral kayması, vajinanın içinde spiralin hareket etmesi ile oluşur. Başlıca nedeni, doğum sonrası takılan spiralin, rahim ağzı geniş olmasından dolayı tutunamamasıdır. Rahim ağzı genişliği doğum sonrası 1-3 ay içinde toparlanır. Doktor muayenesi ile bu test edilmelidir ve spiral öyle yerleşmelidir. Bir diğer nedeni, rahim ağzına tam yerleşememesinden kaynaklanır. Bu nedenle spiral takıldıktan sonra ilk adet döneminde kontroller yapılır. Spiral kayması saptandığında hemen yenisi ile değiştirilir ve sorun ortadan kalkar. Kaydığı fark edilen eski spiral, elle yerine yerleştirilse bile tekrar kayacağından yeni takılma işlemi yapılır.

Spiral kayması belirtileri ;

Hafif lekelenme, peniste sancı ve ufak yaralanmalar oluştuğunda spiralin kaydığı anlaşılır. Çoğu kadın kaydığını fark etmemektedir. Ultrason ve elle yapılan muayene ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle spirali olan hastalar mutlaka düzenli kontrol edilmelidir. Çok nadiren, spiral karın içine doğru hareket edebilir bu tarz durumlarda ameliyat ile çıkarılması gerekir. Fakat, çok nadir görüldüğünden endişe duymaya gerek yoktur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.